Kina

– Kina vil helst bruke penger på hurtigtog. Når vi kanskje bruker litt mer på militæret, er det fordi vi er omringet

Kinas militærøvelser og aggressive utsagn er et svar på andre lands forsøk på å endre status-quo, sier den kinesiske tankesmie-lederen Wang Huiyao.

USA: Den amerikanske marinen har vært i Sør-Kinahavet i flere tiår. Her durer hangarskipet USS Ronald Reagan og flere andre fartøy i formasjon under en operasjon i området i 2019. Foto: Erwin Jacob V. Miciano, US Navy/AFP/NTBUSA: Den amerikanske marinen har vært i Sør-Kinahavet i flere tiår. Her durer hangarskipet USS Ronald Reagan og flere andre fartøy i formasjon under en operasjon i området i 2019. Foto: Erwin Jacob V. Miciano, US Navy/AFP/NTB

– Som et medlem av den kinesiske nasjonen frykter jeg ikke krig, forteller Fang Youshan, en stolt 74 år gammel pensjonert politimann på telefon fra Henan-provinsen i Kina.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Utenriks

Usa

Mamdani-seieren i New York: Traff blink hos unge menn

Reportasje

Herbert Schirmer reddet DDRs offentlige kunst fra søppel­dynga. I dag mener han den er viktigere enn noen gang.

Gazastripa

En ny, amerikansk plan legger opp til at bare de isra­elsk­kon­trol­lerte delene av Gaza skal gjenopp­bygges. Det vil golfsta­tene aldri gå med på, sier egyptisk diplomat.