Kronikk

En kvote for fag­foreningsledere

Fagforeningsledere på flukt lever i eksil i flere land vi liker å sammenligne oss med. Kan den norske regjeringen virkelig være dårligere?

FAGFORENINGSLEDER, MENNESKERETTIGHETSFORKJEMPER: Fagforeningsledere fra Belarus står i fare for fengslinger og ­tortur, og kan bli utsatt for attentater, skriver forfatteren. Her streikelederen for Minsk traktorfabrikk, Sergei Dylevsky. FOTO: Sergei Grits, AP / NTBFAGFORENINGSLEDER, MENNESKERETTIGHETSFORKJEMPER: Fagforeningsledere fra Belarus står i fare for fengslinger og ­tortur, og kan bli utsatt for attentater, skriver forfatteren. Her streikelederen for Minsk traktorfabrikk, Sergei Dylevsky. FOTO: Sergei Grits, AP / NTB

Fagforeningslederen Kaing Zar Aung fra Myanmar var nylig på besøk i Norge for å motta Arthur Svensson-prisen for faglige rettigheter. Hun lever i eksil i Tyskland etter militærkuppet i hjemlandet i 2021. Andre fagforeningsledere befinner seg i fengsel inne i landet eller på flukt i grenseområdet til Thailand. Fagforeningslederne som klarte å flykte ut av Belarus, bor også i Tyskland mens andre ble fengslet inne i Belarus. Fagforeningsledere på flukt fra andre land bor i USA, Tyrkia og Tyskland. Det er med fagforeningsledere som med andre menneskerettsforkjempere: de er nødt til å finne seg andre trygge havner enn de norske.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Kronikk

Selv bruk av KI til enkel språkvask kan endre både form og innhold i en tekst.

AfDs brakvalg er også et spark til EU. Det kan få store følger.

Kan man utvikle leseglede når lesingen først og fremst er en ferdighet man skal øve på og måles i?