Kunst

Krever erstatning

En tysk-jødisk familie solgte «Historien» for å ha råd til å flykte under krigen. Nå ber de Munchmuseet om kompensasjon.

Gaven: Rolf E. Stenersen donerte samlingen sin til Oslo by. Men hvem har egentlig rett på «Historien» (1914)? Foto: MunchmuseetGaven: Rolf E. Stenersen donerte samlingen sin til Oslo by. Men hvem har egentlig rett på «Historien» (1914)? Foto: Munchmuseet

Hvem har rett på «Historien»? Det spørsmålet stiller forfatter Ivo de Figueiredo i denne ukas Morgenbladet.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Kunst

Kunst

Mickael ­Marmans og Martin ­Sæther: One step forward, two steps ­backward

Kunst

Bilder mellom bøkene

Deichman Bjørvika viser også kunst. I høst er hoved­biblioteket særlig rikt på stadig skiftende visuelle bidrag.

Kunst

Munch på tegne­lof­tet

Ved hjelp av kunstig intelligens har Munchmuseet laget dataspill av tegningene til Edvard Munch. Har det noe for seg, eller er det en gimmick?