Beredskap

Ber staten sikre landbruk

Bønder i nord krever beredskaps­tilskudd fra staten for melk og kjøtt, på lik linje med kornbønder i sør.

Meieri: – Staten må bidra slik at alle også i nord er sikret tilgang på melk, sier leder i Finnmark Bondelag Lise Skreddernes (fra venstre). Leder for Tines meieri i Tana Eirin Beate Utsi og organisasjonssjef Helga Pedersen i Finnmark Bondelag er enige. Meieri: – Staten må bidra slik at alle også i nord er sikret tilgang på melk, sier leder i Finnmark Bondelag Lise Skreddernes (fra venstre). Leder for Tines meieri i Tana Eirin Beate Utsi og organisasjonssjef Helga Pedersen i Finnmark Bondelag er enige.

På Tines meieri i Tana produseres det ulike typer melk, yoghurt, smør og et utvalg nyere melkedrikker. Tankbilene henter melk fra et stort geografisk område fra Karasjok og Lebesby i vest til Sør-Varanger og Vadsø i øst.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Innenriks

Adhd

Flere kommer til St. Olavs i Trondheim med psykose etter å ha gått på ADHD-medisin, forteller overlegene Andreas Jarlalein Knutsen og Astri Vetlesen.

Økonomi

Det er helt reelle økonomiske problem­stil­linger som gjør folk bekymret over egen og norsk økonomi, mener sjeføkonom Roger Bjørnstad.

Klima

I dag tillater Norge bare fangst av vågehval, men det vil Måsøy-ordfører Ingrid Majala ha slutt på. Hun vil åpne for fangst av knølhval på 30 tonn, men regje­ringen er skeptisk.