Leder

Look to Bergen!

I et befriende åpent intervju åpnet nyslått finansbyråd for Høyre i Bergen Jacob Mæhle for å skrote partiets valgløfte om kutt i eiendomsskatten. Høyre hadde lovt å kutte minst halvparten av skatten kommunen tar inn på eiendom. Så slo hverdagen inn. «Vi har etablert oss på eit skyhøgt kostnadsnivå og eit veldig høgt investeringsnivå, har ei demografisk utvikling som gjev oss færre skatteytarar og fleire som treng hjelp, reduserte inntekter frå staten, tapt på tidlegare overføringar på grunn av for låge prisoverslag», sa Mæhle til Klassekampen i august. Han ønsket å komme til en enighet som står seg over tid, og mente at høyrebyrådet måtte gi og ta – og blant annet være villige til å beholde eiendomsskatten.

«Oslo Høyre har startet stortingsvalgkampen.»

Avtanden til Oslo-partiet kunne knapt vært større, selv om beskrivelsene av krevende kommuneøkonomi er felles. I Oslo har Høyres byrådsrepresentanter brukt omtrent enhver anledning til å forberede befolkningen på kutt. Til NRK sier byrådsleder Eirik Lae Solberg (H) at hovedstaden står foran en økonomisk snuoperasjon vi ikke har sett maken til siden 1990-tallet. «Alle har fått beskjed om å foreslå kutt. Ingen områder skjermes for denne diskusjonen», sier Solberg og legger til at kuttene «kommer til å merkes». Hvor kuttene kommer, blir først kjent når budsjettet legges fram. Ifølge Avisa Oslo vil kuttene true driften til blant annet Oslo Nye Teater, Centralteateret og Popsenteret.

Der høyrebyrådet i Bergen åpner for å skrote valgløfter for å få budsjettet i balanse, velger Oslo-kollegaene en helt annen strategi. I uttalelser, betalte annonser og på egen nettside legger høyrebyrådet i Oslo alt ansvar på dagens regjering og det tidligere, rødgrønne byrådet. På Oslo Høyres nettside skriver partiet: «Støre-regjeringen svikter Oslo. Vi trenger en ny regjering som bryr seg om Oslo. Om ett år er det stortingvalg.» I stedet for å ta ansvar for egen budsjettering og forkaste kutt i eiendomsskatt når økonomien krever det, har Oslo Høyre startet stortingsvalgkampen. Å skylde på andre er verken tillitsvekkende eller særlig sympatisk. Oslo Høyre har mye å lære av partikamerater på Vestlandet.

Leder

Turisme til besvær

Stadig flere legger ferieturen til Norge. Bare i mai måned bikket vi over én million utenlandske overnattinger på hotell, vandrerhjem, campingplasser og i hytter landet over. Ifølge Statistisk sentralbyrå er dette et nivå vi vanligvis først når i juni, juli eller august. Størst var økningen i fylkene Oslo, Trøndelag, Nordland og Troms. Det er imidlertid ikke bare det lokale næringslivet som tjener på at turistene retter blikket mot nord. Gjennom utleieplattformen Airbnb kan mer eller mindre profesjonelle aktører leie ut boliger for kortere perioder. I Tromsø har bruken av plattformen skutt fart.

Godt nytt for myrene

Bør det bli forbudt å bygge i myrene her til lands? Der har du et spørsmål som neppe får betydning for høstens valgkamp. Dessverre, kan man si: I myra ligger vårt beste håp om å bevare naturmangfoldet og å unngå katastrofale klimaendringer. Derfor er det gledelig at regjeringen nå foreslår et generelt forbud mot nedbygging av myr i Norge. Det innebærer i praksis en freding av 28.000 kvadratkilometer myr, 9 prosent av Norges areal. Loven er en direkte konsekvens av krav SV har i budsjettforhandlingene. Gjennom denne stortingsperioden har SV fra før stoppet utlysningen av 26.

Politisk arena

«De var unge, modige og utrolig talentfulle», sa regissør Tonje Hessen Schei til Klassekampen torsdag. Hun snakket om sine fire palestinske kollegaer, som var med på å lage dokumentaren «Praying for Armageddon» (2023) – og som nå er døde. Én etter én er de blitt drept av israelske bomber siden krigen brøt ut i 2023. Schei fikk det bekreftet i juni, og nå er hun i sorg. Dessverre er hun ikke aleine om å ha mistet kollegaer i Gaza de siste snart to årene: Gjennom kunst, forskning, film, journalistikk og så mye annet arbeid er mange utenfor Gaza knyttet sammen med palestinere. Det er en av grunnene til at det får absurde utslag når musikere bes holde seg utenfor politikken. I disse dager blåser det friskt omkring den britiske festivalen Glastonbury, som gikk av stabelen forrige helg.