Italia

Sier flykningene her skal behandles likt som i Italia

De italienske flyktningsentrene i Albania er blitt sammenliknet med fengsler. Italias ambassade i Tirana avfeier kritikken.

Dette er ikke et ­fengsel: Italiensk politi gjør seg klar til å ta imot asylsøkere til Italia, i Shengjin i Albania. Foto: Adnan Beci, AFP/NTBDette er ikke et ­fengsel: Italiensk politi gjør seg klar til å ta imot asylsøkere til Italia, i Shengjin i Albania. Foto: Adnan Beci, AFP/NTB

– Prosedyren vil foregå helt og holdent i henhold til italiensk lovgivning. Det betyr at migrantene vil ha de samme rettighetene og garantiene som ved sentrene i Italia, sier en talsperson for den italienske ambassaden i Tirana, Albanias hovedstad, på telefon til Klassekampen.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Utenriks

Mellom-amerika

Mellom-Amerika ruster seg for det som forventes å bli den kraftigste tørken noensinne registrert. Fire land har erklært nasjonal unntaks­til­stand for landbruket.

Grønland

USA kan få større militært spillerom i ny Grønland-avtale. Grønlandsk politiker frykter økt amerikansk innfly­telse.

Usa og kina

Donald Trump og Silicon Valley bruker frykten for å tape kappløpet mot Kina til å hindre KI-regulering, mener Kina-ana­ly­ti­kere.