Italia

Sier flykningene her skal behandles likt som i Italia

De italienske flyktningsentrene i Albania er blitt sammenliknet med fengsler. Italias ambassade i Tirana avfeier kritikken.

Dette er ikke et ­fengsel: Italiensk politi gjør seg klar til å ta imot asylsøkere til Italia, i Shengjin i Albania. Foto: Adnan Beci, AFP/NTBDette er ikke et ­fengsel: Italiensk politi gjør seg klar til å ta imot asylsøkere til Italia, i Shengjin i Albania. Foto: Adnan Beci, AFP/NTB

– Prosedyren vil foregå helt og holdent i henhold til italiensk lovgivning. Det betyr at migrantene vil ha de samme rettighetene og garantiene som ved sentrene i Italia, sier en talsperson for den italienske ambassaden i Tirana, Albanias hovedstad, på telefon til Klassekampen.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Utenriks

Usa og iran

USA sender militærfly til Israel, samtidig som de bomber flere mål i Iran. Donald Trump vil neppe lykkes med sin strategi, mener Egypts tidligere viseuten­riks­mi­nister.

India

«Kaker­lakk­par­tiet» begynte som satire. Mandag mobi­li­serte partiet tusenvis av demon­stranter i Delhi.

Mexico

Mexicos president Claudia Sheinbaum er klima­fors­ker og tidligere hoved­for­fatter til FNs klimapanel. Nå vil hun åpne for fracking.