Italia

Sier flykningene her skal behandles likt som i Italia

De italienske flyktningsentrene i Albania er blitt sammenliknet med fengsler. Italias ambassade i Tirana avfeier kritikken.

Dette er ikke et ­fengsel: Italiensk politi gjør seg klar til å ta imot asylsøkere til Italia, i Shengjin i Albania. Foto: Adnan Beci, AFP/NTBDette er ikke et ­fengsel: Italiensk politi gjør seg klar til å ta imot asylsøkere til Italia, i Shengjin i Albania. Foto: Adnan Beci, AFP/NTB

– Prosedyren vil foregå helt og holdent i henhold til italiensk lovgivning. Det betyr at migrantene vil ha de samme rettighetene og garantiene som ved sentrene i Italia, sier en talsperson for den italienske ambassaden i Tirana, Albanias hovedstad, på telefon til Klassekampen.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Utenriks

Sverige

I Sverige tilspisser konflikten mellom Social­de­mo­kra­terna og Vänster­par­tiet seg. Politisk redaktør mener det er «høyt spill» fra begge parter.

Iran-krigen

Donald Trump har avvist Irans forslag om å åpne Hormuz­stredet og gjenoppta forhand­lin­gene. Privat vurderer han nye angrep etter mellom­valget, ifølge Reuters.

Analyse

Det pågår en stedfor­tre­derkrig i Brasils høy­este­rett.