Internasjonalt samarbeid

Tyrkia ser etter nye vennskap

Tyrkia søker fullt medlemskap i Brics. Det er mindre kontroversielt enn mange skal ha det til, tror tidligere økonom i Det internasjonale pengefondet.

Vil bli med på moroa: Tyrkias president Recep Tayyip Erdogan ser på mens lederne av India og Russland smiler til hverandre under et Brics-møte i 2018. Tyrkia har lenge vist interesse for gruppa og bekreftet denne uka at de har søkt om å bli med. Photo by Gianluigi Guercia, AFP/NTBVil bli med på moroa: Tyrkias president Recep Tayyip Erdogan ser på mens lederne av India og Russland smiler til hverandre under et Brics-møte i 2018. Tyrkia har lenge vist interesse for gruppa og bekreftet denne uka at de har søkt om å bli med. Photo by Gianluigi Guercia, AFP/NTB

Denne uka kunne myndighetspersoner fra Tyrkia bekrefte at landet har søkt om fullt medlemskap i Brics – en gruppe framvoksende ­økonomier som blant annet består av Brasil, Russland, ­India, Iran, Kina og Sør-Afrika.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Utenriks

Ukraina

En ny europeisk-amerikansk plan skal bane vei for fred i Ukraina. Men Trumps diesel­av­tale kan sette kjepper i hjulene.

Reportasje

Mens Israel går til valg, balanserer pa­le­sti­nere på den nordlige Vest­bred­den mellom økonomisk ruin og livsfare.

Handel

Etter intensive forhand­linger har EU fått gjen­nom­slag i et krav om å halvere importen av kinesiske hybrid­biler. Eksperter kaller det en stor innrøm­melse fra Beijing sin side.