Bøker

Jorunn på jorda

Jorunn Aanderaa er knapt nevnt i litteraturhistorien. I dag fyller hun 90 år – og hylles som en av sin generasjons store avantgardister.

Tilbake etter 40 år: Jorunn Aanderaa utga tre bøker på 1960-tallet. Etter en pause på mer enn 40 år var hun tilbake med nye dikt i boka «Rat-a-tat-tat!» i 2012. I dag fyller Aanderaa 90 år. Foto: Christopher OlssønTilbake etter 40 år: Jorunn Aanderaa utga tre bøker på 1960-tallet. Etter en pause på mer enn 40 år var hun tilbake med nye dikt i boka «Rat-a-tat-tat!» i 2012. I dag fyller Aanderaa 90 år. Foto: Christopher Olssøn

Det finnes et bilde fra Frimurerlogen i Trondheim, trykket i Adresseavisen 17. april 1967: 14 unge poeter sitter stuet sammen i en trapp. Brorparten er ikledd dress og slips, de smiler, og noen av dem har ark med egenskrevne dikt i fanget.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Kultur

Kulturtirsdag

«Usynlig til stede» forteller om det norske etter­krigs­fo­to­gra­fiet som kunst, men først og fremst som hverdags- og salgsvare – og tekno­logisk fremskritt.

Utdanning

Kultur­skolen i Oslo må kutte ti millioner i år. Fra høsten gjør de 3800 gratis­plasser om til betalte plasser.

Kommentar

Det skulle vere mot natur­lo­vene å arrangere kultur­fes­tival midt­vin­ters i ein liten by på Helgeland, og samtidig med vinter-OL. Men Vinter­lys­fes­ti­valen held fram med stort program og fulle hus.