Bøker

Jorunn på jorda

Jorunn Aanderaa er knapt nevnt i litteraturhistorien. I dag fyller hun 90 år – og hylles som en av sin generasjons store avantgardister.

Tilbake etter 40 år: Jorunn Aanderaa utga tre bøker på 1960-tallet. Etter en pause på mer enn 40 år var hun tilbake med nye dikt i boka «Rat-a-tat-tat!» i 2012. I dag fyller Aanderaa 90 år. Foto: Christopher OlssønTilbake etter 40 år: Jorunn Aanderaa utga tre bøker på 1960-tallet. Etter en pause på mer enn 40 år var hun tilbake med nye dikt i boka «Rat-a-tat-tat!» i 2012. I dag fyller Aanderaa 90 år. Foto: Christopher Olssøn

Det finnes et bilde fra Frimurerlogen i Trondheim, trykket i Adresseavisen 17. april 1967: 14 unge poeter sitter stuet sammen i en trapp. Brorparten er ikledd dress og slips, de smiler, og noen av dem har ark med egenskrevne dikt i fanget.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Kultur

Kulturtirsdag

Frits Thaulows renommé har bleknet, men han etterlot seg flere malerier i USAs museer enn noen annen nordmann.

Ibsen

Hvis man ønsker ny forskning til Ibsen-jubileet i 2028, begynner det å haste, advarer professor Giuliano D’Amico.

Statsbudsjett

Nav skylder musiker Anders Kregnes Hansen 166.000 i sykepenger