Kringsjå

Beundret og baksnakket

Werna Gerhardsen ble et offer for baksnakking og sladder. Ryktene gikk om at hun hadde et intimt forhold med en KGB-agent.

VARMT: Werna Gerhardsen med Nikita Khrusjtsjovs ektefelle, Nina, under det offisielle statsbesøket i Norge i 1964. Foto: Sverre A. Børretzen/AktuellVARMT: Werna Gerhardsen med Nikita Khrusjtsjovs ektefelle, Nina, under det offisielle statsbesøket i Norge i 1964. Foto: Sverre A. Børretzen/Aktuell

– Du blir ganske rystet av ordbruken mot henne. Det er ormegift, som sprer seg som koldbrann. Jeg har ofte spurt folk i Gerhardsen-familien om hvorfor de ikke sa noe, hvorfor de ikke rykket ut. Men hva kunne de si? Det ville bare gjort ting verre, sier Sigrun Slapgard.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Tidens tegn

På sengekanten

Forfatter og forlegger

Frankrike

Julia Cagé og Thomas Piketty har undersøkt alle nasjonale valg i Frankrike siden den franske revo­lu­sjonen. De avviser at arbei­der­klassen har forlatt venstre­sida.

Kommentar

Hvordan har en anti­is­lamsk motor­syk­kel­gjeng fra USA havnet i Gaza?