Brasil

– Musk kan også begynne å velge side i andre valg

Elon Musk er i krig med høyesterett i Brasil etter at de valgte å blokkere plattformen hans. Advokat Carlos Affonso Souza advarer mot big-teks nye metoder for valgpåvirkning.

Hellig allianse: En tilhenger av Jair Bolsonaro henger opp flagg med bilde av Elon Musk, eieren av den populære plattformen X, i Rio de Janeiro. Musk er blitt en folkehelt for konservative i Brasil. Foto: Mauro Pimentel, AFP/NTBHellig allianse: En tilhenger av Jair Bolsonaro henger opp flagg med bilde av Elon Musk, eieren av den populære plattformen X, i Rio de Janeiro. Musk er blitt en folkehelt for konservative i Brasil. Foto: Mauro Pimentel, AFP/NTB

På lørdag mistet Brasils over 20 millioner aktive X-brukere (tidligere Twitter) tilgang på plattformen, etter at internettilbydere i landet ble pålagt å fjerne den av landets domstoler.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Utenriks

Nato

Møtet mellom Natos general­sekretær og Donald Trump viser at de europeiske landene må planlegge for et Nato uten USA, mener forsker.

Libanon

Libanesere forteller om kaos og frykt etter at over 200 mennesker ble drept i Israels angrep. Den Hizbollah-­vennlige juristen Omar Nashabe forventer nå full soli­da­ritet fra Iran.

Usa

Ameri­ka­nere som raste mot Iran-krigen, raser nå mot våpen­hvile­av­talen. Men det får neppe politiske konse­kvenser for Donald Trump, ifølge Hilmar Mjelde.