Språk

Snart må etatene svare på samisk

Et forslag om lovendring vil forplikte Nav og andre offentlige etater å svare skriftlig på samisk.

Fornøyd: Sametingsråd Mikkel Eskil Mikkelsen (NSR) sier at lovforslaget er en viktig seier for det samiske språket. Foto: Ole Magnus RappFornøyd: Sametingsråd Mikkel Eskil Mikkelsen (NSR) sier at lovforslaget er en viktig seier for det samiske språket. Foto: Ole Magnus Rapp

Sametinget har jobbet aktivt for å få til en endring i loven slik at en rekke offentlige etater er forpliktet til svare på samisk hvis de får en samisk henvendelse.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Innenriks

Økonomi

Krigen i Iran kan være gull verdt for Kyst-Norge, men kan gi krise og konkurser i resten av landet, mener professor Ragnar Torvik.

Økonomi

Om stormak­tene ikke bryter Irans oljeblo­kade av Hormuz­stredet, kan verdens­øko­no­mien bli kastet ut i full krise, sier Rystad Energy-analytiker.

Likestilling

31 prosent av unge menn mener ektemannen bør sjefe over kona. – Nei, det skal være 50-50, sier Adrian Rognsvåg (17).