Det globale sør

Vil ha resten med på festen

Norges utenriks­minister vil samarbeide med land i det globale sør, men avviser blankt Brics-landenes fredsplan for Ukraina.

God dialog: – På kloden er det åtte milliarder mennesker, og sju av de åtte milliardene bor ikke i Vesten, sier utenriksminister Espen Barth Eide (Ap). Her fra en tidligere anledning. Foto: Christopher OlssønGod dialog: – På kloden er det åtte milliarder mennesker, og sju av de åtte milliardene bor ikke i Vesten, sier utenriksminister Espen Barth Eide (Ap). Her fra en tidligere anledning. Foto: Christopher Olssøn

I motsetning til mange av sine vestlige kollegaer, er ikke utenriksminister Espen Barth Eide (Ap) redd for å bruke betegnelsen «det globale sør».

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Utenriks

Israel og usa

Dagens møte mellom USAs og Israels ledere kalles avgjørende for Gazas framtid. Men Midtøsten-­ekspert Hilde Henriksen Waage tror Netanyahu vil fortsette å «strø sand i maskin­eriet» for Trumps fredsplan.

Reportasje

Han ble født i Oslo, dømt for spionasje i Danmark. Nesten 50 år senere forteller tyske Jörg Meyer om tilvæ­relsen som hemmelig agent – og kjærlig­heten til norsk litteratur.

Ukraina

En ny fredsplan for Ukraina vurderes nå i Kreml. Tyske soldater under EUs flagg bør inngå i løsningen, mener ledende tysk EU-politiker.