Arbeidsliv

Ansatte tør ikke uttale seg

23 prosent av de ansatte i Oslo kommune oppgir at de ikke tør å si det de mener av frykt for konsekvensene.

Vil ha bedring: I Kommunerevisjonens rapport fra juni oppgir de at det er for dårlig og lite systematisk arbeid med ytringskulturen i seksjonene de har undersøkt, og anbefaler at det vurderes ytterligere tiltak. Håkon Mosvold Larsen, NTBVil ha bedring: I Kommunerevisjonens rapport fra juni oppgir de at det er for dårlig og lite systematisk arbeid med ytringskulturen i seksjonene de har undersøkt, og anbefaler at det vurderes ytterligere tiltak. Håkon Mosvold Larsen, NTB

Da Ytringsfrihetskommisjonen la fram sin rapport i 2022, var en av de store bekymringene at ytringsfriheten i arbeidslivet er for dårlig ivaretatt. Nå bekrefter en fersk rapport fra Kommunerevisjonen i Oslo bildet. Rapporten «Ytringskultur i Oslo kommune» viser blant annet at:

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Innenriks

Klima

I dag tillater Norge bare fangst av vågehval, men det vil Måsøy-ordfører Ingrid Majala ha slutt på. Hun vil åpne for fangst av knølhval på 30 tonn, men regje­ringen er skeptisk.

Kraft

Regje­ringens første forslag til regulering av datasentre kommer i slutten av 2027. Innen den tid kan nye datasentre sluke 60 prosent av kraft­over­skuddet, viser tall fra Statnett.

Arbeidsliv

Det er ikke lov å innføre et krav om tariff­av­tale på offentlige prosjekter innenfor EØS-reglene, mener regje­ringen. Den konklu­sjonen vil Rødt utfordre på Stortinget.