Ideer

Menneskets konsekvenser

Ødeleggelse av habitat truer dyrs overlevelse. Peter Godfrey-Smith mener at den moderne miljøbevegelsen må snakke mer om dyr.

Menneske­vennlige: – Det er veldig forlokkende å møte et vilt dyr på havets bunn. Blekkspruter flykter ikke alltid fra mennesker. Noen ganger er de definitivt interessert og tar på deg, sier den amatør-dykkende professoren Peter Godfrey-Smith. Menneske­vennlige: – Det er veldig forlokkende å møte et vilt dyr på havets bunn. Blekkspruter flykter ikke alltid fra mennesker. Noen ganger er de definitivt interessert og tar på deg, sier den amatør-dykkende professoren Peter Godfrey-Smith.

Jeg følte at jeg hadde en vanlig karriere som akademisk filosof. Jeg skrev om sinnsteori og evolusjon. For omtrent femten år siden begynte jeg å dykke og hilse på dyr i sjøen, sier Peter Godfrey-Smith på Zoom fra Australia.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Kultur

Kommentar

Ikkje sidan Liv Ullmann har ein norsk skode­spe­lar hatt så store roller i så mange inter­na­sjo­nale storfilmar.

Medier

Hans Rustad bør eksklu­deres fra Redak­tør­for­eningen, mener Filter-redaktør Harald Klungtveit. Andre redaktører er skeptiske.

Kulturtirsdag

Snart er det sommer­ferie. Det gjenopp­li­vede reise­ma­ga­sinet Holiday anbefaler den sveitsiske pengebyen Zürich som årets mål.