Ideer

Menneskets konsekvenser

Ødeleggelse av habitat truer dyrs overlevelse. Peter Godfrey-Smith mener at den moderne miljøbevegelsen må snakke mer om dyr.

Menneske­vennlige: – Det er veldig forlokkende å møte et vilt dyr på havets bunn. Blekkspruter flykter ikke alltid fra mennesker. Noen ganger er de definitivt interessert og tar på deg, sier den amatør-dykkende professoren Peter Godfrey-Smith. Menneske­vennlige: – Det er veldig forlokkende å møte et vilt dyr på havets bunn. Blekkspruter flykter ikke alltid fra mennesker. Noen ganger er de definitivt interessert og tar på deg, sier den amatør-dykkende professoren Peter Godfrey-Smith.

Jeg følte at jeg hadde en vanlig karriere som akademisk filosof. Jeg skrev om sinnsteori og evolusjon. For omtrent femten år siden begynte jeg å dykke og hilse på dyr i sjøen, sier Peter Godfrey-Smith på Zoom fra Australia.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Kultur

Medier

En femdel av landet mister lørdags­avisa på papir neste år. Sp vil kjempe for å opprett­holde avisom­bæ­ringen.

Ved veis ende

Arne Ruste (1942–2026)

Bøker

Kilder til Klasse­kam­pen: Aschehoug-kjøpet var en styrt prosess