Energi

Foreslår ny strømstøtte

En fersk rapport foreslår å gi strømstøtte etter bolig, ikke forbruk. NHO Elektro vil ha den nye ordningen på plass fra 2026.

Endring: Andreas Strømsheim-Aamodt, fagsjef i NHO Elektro, mener strømstøtta bør endres så den stimulerer mer til å spare strøm og installere solceller. Endring: Andreas Strømsheim-Aamodt, fagsjef i NHO Elektro, mener strømstøtta bør endres så den stimulerer mer til å spare strøm og installere solceller.

Strømstøtteordningen har berget mange husholdningers budsjetter de siste årene, etter at strømprisene økte dramatisk fra 2021. Samtidig har den blitt kritisert for ikke å stimulere til energisparing.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Innenriks

Klima

I dag tillater Norge bare fangst av vågehval, men det vil Måsøy-ordfører Ingrid Majala ha slutt på. Hun vil åpne for fangst av knølhval på 30 tonn, men regje­ringen er skeptisk.

Kraft

Regje­ringens første forslag til regulering av datasentre kommer i slutten av 2027. Innen den tid kan nye datasentre sluke 60 prosent av kraft­over­skuddet, viser tall fra Statnett.

Arbeidsliv

Det er ikke lov å innføre et krav om tariff­av­tale på offentlige prosjekter innenfor EØS-reglene, mener regje­ringen. Den konklu­sjonen vil Rødt utfordre på Stortinget.