Leder

Livsviktig

I Oslo er det nå ni boliger til salgs på Finn med privat svømmebasseng. Samtidig er kun to offentlige Oslobad åpne – utebadet i Frognerparken og Manglerud bad. Sistnevnte har vært nødt til å redusere åpningstidene fordi for mange besøkende gjør at de må rense anlegget oftere, og tirsdag denne ukameldte Aftenposten at kun 5 prosent av fjerdeklassingene i bydel Stovner klarte kompetansemålet i svømming. I Nordre Aker, på motsatt side av byen, var andelen 88 prosent. Skolebyråd Julie Remen Midtgarden (H) sier hun vil gå i dialog med rektorer i Oslo øst om gode tiltak. Én rektor peker på foreldrene når hun skal forklare de manglende svømmeferdighetene: De er redde for vann, har dårlig økonomi og mangler kultur for å svømme.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Leder

Er det greit at jeg er jeg?

Homofile på baren Stonewall i New York gjorde 28. juni 1969 opprør mot politiets gjentatte trakasserier og arrestasjoner. Det regnes som startskuddet for den moderne homokampen, der skeive av alle kategorier har rettet ryggen og stått fram i stolthet over den de er. Svært mye er vunnet i tiårene vi har lagt bak oss. Et overveldende flertall av befolkningen har positive holdninger til lesbiske og homofile. Det er urovekkende at det er en liten økning i negative holdninger til transpersoner, men over 80 prosent er positive eller nøytrale.

Ukloke anklager

Det er viktig og gledelig at regjeringen forrige uke varslet et historisk forbud mot handel med Israels folkerettsstridige bosettinger. De ulovlige bosettingene på palestinsk jord huser over 600.000 bosettere, etter år med politisk drevet ekspansjon. At Norge vedtar et slikt forbud, sender et sterkt signal og vil kunne inspirere andre land til å følge etter. Mens det er grunn til å feire vedtaket, gir reaksjonene fra Israels støttespillere i Norge grunn til bekymring. Klarest i kritikken blant stortingspartiene er Fremskrittspartiet, som mener det er feil med forbud siden Israel er «Midtøstens eneste demokrati». Det er kuriøs argumentasjon.

Ap bør si nei

En av betydningene av ordet forlik er enighet. Skattekommisjonens rapport, som ble overlevert regjeringen i går, er ment å danne grunnlag for et bredt forlik i Stortinget. Likevel er noe av det mest iøynefallende de store uenighetene den avdekker. Utredningen har fått navnet «Veien mot et bedre og mer forutsigbart skattesystem», men det er nok snarere snakk om veier. For ulikt en ordinær NOU er Skattekommisjonen rapport pepret med uenighet. Til og med de såkalte ekspertmedlemmene, personer oppnevnt på faglig grunnlag og ikke av partiene, er rykende uenige.