Kommentar

Fransk storm

Fransk filmbransje sit stille i båten medan overgriparar blir kasta over bord og påmønstrande kulturminister kan koma frå ytre høgre.

Mektig: Film er storpolitikk i Frankrike. Den nyleg overgrepsdømde filmbyråkraten Dominique Boutonnat var med Emmanuel Macron til Albania på Balkan-toppmøte sist oktober. Foto: Ludovic Marin, AFP/NTBMektig: Film er storpolitikk i Frankrike. Den nyleg overgrepsdømde filmbyråkraten Dominique Boutonnat var med Emmanuel Macron til Albania på Balkan-toppmøte sist oktober. Foto: Ludovic Marin, AFP/NTB

Frankrike spelar ei sentral rolle for verdas film­kultur – som pådrivar for EU-lovgjeving, som eit tungt statsstøtta samprodusentland og som vertsland for to av verdas viktigaste filmfestivalar i Cannes og i Annecy for animasjonsfilm. Parlamentsvalet i landet er viktig også for norsk film og for ein bransje som ­samarbeider på tvers av landegrenser.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Kommentar

Støtte til eit Israel som drep journa­listar, er kravet for å sleppa til i ameri­kanske, liberale media.

Kine Aune (1943–2025)

Ett år etter samling og seier er den franske venstre­sida nå helt splittet.