Essay

Når du leser, er du aldri alene

Regjeringens leselyststrateger har noe å lære av nederlandsk bokpropaganda fra 1970-tallet.

Ode til boka: Ett av tiltakene for å få nederlenderne til å lese mer er en uke i året der boka står i fokus. Her opptrer skuespilleren Adèle Bloemendaal ved åpningen av Bokuka i 1976. Foto: Rob Bogaerts, ­Wikimedia CommonsOde til boka: Ett av tiltakene for å få nederlenderne til å lese mer er en uke i året der boka står i fokus. Her opptrer skuespilleren Adèle Bloemendaal ved åpningen av Bokuka i 1976. Foto: Rob Bogaerts, ­Wikimedia Commons

På 1990-tallet kunne det fortsatt skje at foreldre bekymret seg over at barna leste for mye. Mora mi prøvde med musikk, dans og en rekke idretter, men det nyttet ikke.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Kultur

Bøker

Lena Ahlgren Johansson fikk nok av auto­fik­sjon og middel­klasseliv. Mellom skiftene som personlig assistent skrev hun en 800 siders arbei­der­roman.

Bøker

På tiårs­ju­bi­leet til litte­ra­tur­fes­ti­valen Jernrosa står temaer som soli­da­ritet og demokrati på agendaen.

Museum

Kuttene er bra for museet, mener kunst­his­to­riker