Essay

Når du leser, er du aldri alene

Regjeringens leselyststrateger har noe å lære av nederlandsk bokpropaganda fra 1970-tallet.

Ode til boka: Ett av tiltakene for å få nederlenderne til å lese mer er en uke i året der boka står i fokus. Her opptrer skuespilleren Adèle Bloemendaal ved åpningen av Bokuka i 1976. Foto: Rob Bogaerts, ­Wikimedia CommonsOde til boka: Ett av tiltakene for å få nederlenderne til å lese mer er en uke i året der boka står i fokus. Her opptrer skuespilleren Adèle Bloemendaal ved åpningen av Bokuka i 1976. Foto: Rob Bogaerts, ­Wikimedia Commons

På 1990-tallet kunne det fortsatt skje at foreldre bekymret seg over at barna leste for mye. Mora mi prøvde med musikk, dans og en rekke idretter, men det nyttet ikke.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Kultur

Ved veis ende

Bror Wyller (1955–2026) til minne.

Musikk

Festi­va­lene krever eksklu­si­vitet av artistene de booker. Det går utover konsert­tilbudet lokalt, mener flere spille­ste­der.

Teater

Shake­spea­re­tids­skriftet har kåret 2000-tallets beste teater. Men juryen glemte den nye politiske bølgen, hevder teater­kri­tiker.