Sør-kina-havet

Kina angrep med øks og spyd ved omstridt atoll

Krigsretorikken eskalerer etter at kystvakta fra Filippinene og Kina sloss med spyd og øks. Observatører mener USA må mobilisere marinen.

OMSTRIDT VRAK: Skipet Sierra Madre ble forlist med vilje i 1991. Siden har skipet fungert som militærbase for Filippinene, som konkurrerer med blant andre Kina om suvereniteten over området. Foto: Aaron Favila, AP/NTBOMSTRIDT VRAK: Skipet Sierra Madre ble forlist med vilje i 1991. Siden har skipet fungert som militærbase for Filippinene, som konkurrerer med blant andre Kina om suvereniteten over området. Foto: Aaron Favila, AP/NTB

Den filippinske marinen har publisert videoer som viser hvordan den kinesiske kystvakta tok i bruk kniver, økser og spyd i et dramatisk forsøk på sabotere et gjenforsnyningsoppdrag til omstridt atoll i Sør-Kina-havet forrige uke.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Utenriks

Vestbredden

Boset­ter­volden på Vest­bred­den økte kraftig denne helga, samtidig som Israel utvider okku­pa­sjonen. En palestinsk menneske­ret­tig­hets­forsker beskriver utvik­lingen som en ny «kata­strofe».

Jemen

Angriper saudisk oljeanlegg: – Inflasjon er det mektigste våpenet i houthienes arsenal

Analyse

I bytte mot «et bra nettverk» jobber frivillige gratis på det svenske stats­mi­nis­ter­parets gods