Skole

Knekker lekekoden

Seksårsreformens far Gudmund Hernes mener det er for lite lek i første klasse. Åsvang skole i Trondheim tror de har knekt koden.

Fri lek: På Åsvang skole i Trondheim har Sondre på første trinn en hverdag preget av lek og mye uteskole framfor stillesitting på en stol. Fri lek: På Åsvang skole i Trondheim har Sondre på første trinn en hverdag preget av lek og mye uteskole framfor stillesitting på en stol.

Flere av seksåringene ligger spredd på saccosekker og yogamatter når oppgavene skal løses på Åsvang skole i Trondheim. Noen skriver lite, andre mye. Alle mestrer, og får leke når de føler seg ferdig. Der første trinn på skolen ofte preges av stillesitting og press for å lære to bokstaver i uka før jul, har noen valgt en annen retning.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Innenriks

Miljø

Norsk olje- og gasspro­duksjon må holdes oppe for å motvirke ytre høyres vekst i Europa, mener indu­stritopp Frode Alfheim.

Palestina

Historiker og forfatter Marte Heian-Engdal tildeles Ingrid Aunes minnepris for sitt formid­lings­arbeid fra krigen i Palestina.

Småparti

Meir enn kvar fjerde MDG-veljar bur i Oslo. Raudt styrkjer seg derimot i distriktet.