Dagboka

Party

Mange har vel vært der. Man er på fest, eller på et utested, og så kommer det på noe musikk man bare digger så veldig, og så blir man revet med, danser og hoier. Det kan jo utarte, og bli litt pinlig, sett sånn i ettertid. Samtidig er det jo noe med at det kan vise noe om hvem du er, og i alle fall hva du liker, hva du blir sånn … intenst engasjert av, på fest. I de fleste tilfeller er det best å bare eie det, innrømme at ja, jeg digger faktisk «500 miles» av The Proclaimers … eller hva det nå skulle være. Tross alt er det ikke noe galt i å ha guilty pleasures. Og skulle noen filme det hele og legge det ut på nett, hva så?

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Dagboka

VM-drakt

Har du fått med deg at Norge skal til fotball-VM? Det har riksantikvaren. I BT kan en lese at riksantikvar Hanna Geiran skryter av hjemmedrakta som skal pryde herrelandslaget under mesterskapet i Amerika. For mønsteret på drakta er inspirert av utsmykkingen på Urnes stavkirke i Luster. Så har draktdesign også vekt litt kritikk. En kan først notere seg at den blå stripa ikke er dobbelt så stor som den hvite. Dette er mindre kritikkverdig, kan en si. Det som kanskje ser rart ut, er at bortedrakta virker å være inspirert av et av rikets største eksportprodukt, nemlig olja.

-2,7 øre

I disse dager er det ingen i Nord-Norge som klager på strømprisen, med unntak av kraftverkene og de som eier dem. I går var gjennomsnittsprisen i landsdelen minus 2 øre per kilowattime. Jo da, du leste riktig, det står minus foran. Her i min lille bygd innerst i en lang fjord helt vest i Finnmark var prisen i går minus 2,7 øre. Det betyr selvsagt ikke gratis strøm, siden nettavgift, moms og leverandørens påslag kommer i tillegg. Men billig strøm er det.

Vekst

Mandag starter årets lønnsoppgjør. Man skal være forsiktige med å spå hva lønnsveksten blir, det er mange faktorer å ta hensyn til, og muligheten for å bomme stygt er til stede. En spådom skal jeg like fullt driste meg til å komme med: Konsernsjef Anders Opedal i Equinor kommer til å få solid lønnsvekst i år. Over en million, tør jeg spå. Skal man se framover for å komme med spådommer, kan det lønne seg å kjenne til historien. For Opedals del ser den slik ut: I 2023 tjente han 20,7 millioner. I 2024 økte det med 1,3 millioner.