Dagboka

Party

Mange har vel vært der. Man er på fest, eller på et utested, og så kommer det på noe musikk man bare digger så veldig, og så blir man revet med, danser og hoier. Det kan jo utarte, og bli litt pinlig, sett sånn i ettertid. Samtidig er det jo noe med at det kan vise noe om hvem du er, og i alle fall hva du liker, hva du blir sånn … intenst engasjert av, på fest. I de fleste tilfeller er det best å bare eie det, innrømme at ja, jeg digger faktisk «500 miles» av The Proclaimers … eller hva det nå skulle være. Tross alt er det ikke noe galt i å ha guilty pleasures. Og skulle noen filme det hele og legge det ut på nett, hva så?

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Dagboka

Eclipse

Da Kent Ranum, ordfører i Trondheim og høyremann, skulle lage bursdag for kona, leide han like godt inn Bonnie Tyler. Du vet, popdronninga som med hes stemme leverte slageren om «total eclipse of the heart»og at hun trengte en «hero». I påska fylte Ranum selv 50 år, og har overfor Adresseavisen bedyret at verken Bonnie Tyler eller Bryan Adams skal flys inn. Like fullt vil hans private bursdagsfest prege byen i dag, når 600 kjendiser, politikere og andre gilde gjester er invitert til først konsert i Nidarosdomen og så forestilling på Nye Hjorten teater. «Summen holder jeg for meg selv, men mye kan ikke måles i kroner og øre», sier Ranum til Adresseavisen. I skattelistene tjente han 13,1 millioner kroner i 2024, og hadde en formue på 31,1 millioner kroner. Formelt eier han ett selskap, som eier mange andre, og har i politikken erklært seg inhabil i mange saker som har med eiendom og næring å gjøre.

Bill

I 2001 skulle Bill Clinton komme til Trondheim. Den tidligere presidenten skulle holde foredrag for International Student Festival in Trondheim (Isfit). Det gikk dessverre ikke, men tunge krefter var i sving. Adresseavisen skrev at «møtesjef» Pål Dale fikk hjelp med å hanke inn Clinton «fra store gutter som Kjell Magne Bondevik, Knut Vollebæk og Thorbjørn Jagland». Utenriksminister Vollebæk «ringte nesten annenhver dag», sa Dale. Bondevik skrev et personlig brev og Jagland skrev faks. «Sparebank 1 Midt-Norge skulle dekke utgiftene, ordføreren tente på alle plugger, politiet var begynt å tenke på sikkerheten – byen var i beredskap» fortalte festivalsjef Marte Lerberg Kopstad til Adresseavisen.

Tapt seg

Forfattar Tomas Espedal meiner at Bergen har tapt seg, og at det no er vanskeleg å bu der. Om det siste stemmer, veit eg ikkje. Men at byen har mista noko, trur eg. Eg er i det heile sympatisk innstilt til tanken om at ting tapar seg. Det meste i verda gjer det. Det meste som skil seg ut, vil før eller sidan miste fortryllinga si og gli inn i den same forflatinga som alt anna. Eg er halvt bergensar og halvt sunnfjording.