Sametinget

Sametinget vil gå til sak mot staten

Et flertall i Sametinget vil gå til rettssak mot staten for å stanse elektrifiseringen av Melkøya.

Til søksmål: Sametinget skal avgjøre om de skal gå til rettssak mot staten for å stanse elektrifiseringen av Melkøya. De frykter økt vindkraftutbygging og mer press på reindrifta. Foto: Ole Magnus RappTil søksmål: Sametinget skal avgjøre om de skal gå til rettssak mot staten for å stanse elektrifiseringen av Melkøya. De frykter økt vindkraftutbygging og mer press på reindrifta. Foto: Ole Magnus Rapp

Neste uke skal Sametinget samles til et av årets fire plenumsmøter. Den viktigste saken på programmet er å diskutere et forslag fra sametingsrådet, regjeringen, om hvordan elektrifiseringen av Melkøya kan stanses.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Innenriks

Arbeidsliv

Torgeir Hoff Skavøy i Legefor­eningen mener arbeids­gi­vere bør ha høy terskel for å bestride sykemel­dinger.

Fiske

Klima­end­rin­gene vil føre til et fall i norsk fiske med 35 prosent fram mot 2050, spår regje­ringens ekspert­gruppe.

Strøm

Regje­ringens samar­beids­par­tier godtar ikke at strøm­støt­ta utelukker dem med dårligst råd. – Manglende politisk vilje, sier SV-politiker.