Forsvar

Bygger nytt forsvar

Over 600 nye milliarder til Forsvaret vil føre til omfattende byggeaktivitet. Mange av dagens militærleirer er nedslitte og for små.

På vakt: Forsvarsbygg står foran store oppgaver og utfordringer når nye bygg og anlegg skal holde tritt med en sterk vekst i Forsvaret. Her fra åpningen av en ny radar på en «hemmelig» fjelltopp i Indre Troms. Foto: Ole Magnus RappPå vakt: Forsvarsbygg står foran store oppgaver og utfordringer når nye bygg og anlegg skal holde tritt med en sterk vekst i Forsvaret. Her fra åpningen av en ny radar på en «hemmelig» fjelltopp i Indre Troms. Foto: Ole Magnus Rapp

I langtidsplanen for Forsvaret, som ble endelig vedtatt i Stortinget tirsdag, er det et krav at standarden på militære bygg og anlegg skal økes.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Utenriks

Mellom-amerika

Mellom-Amerika ruster seg for det som forventes å bli den kraftigste tørken noensinne registrert. Fire land har erklært nasjonal unntaks­til­stand for landbruket.

Grønland

USA kan få større militært spillerom i ny Grønland-avtale. Grønlandsk politiker frykter økt amerikansk innfly­telse.

Usa og kina

Donald Trump og Silicon Valley bruker frykten for å tape kappløpet mot Kina til å hindre KI-regulering, mener Kina-ana­ly­ti­kere.