Arbeidsliv

Unio sendte 1736 nye ut i streik

Unios opptrapping av streiken vil berøre blant annet grensekontrollen på Gardermoen og lærer- og sykepleierutdanningene.

Til gatene: Unio og Akademikerne hadde streikemarkering i Oslo sentrum før helga. Foto: Anniken C. MohrTil gatene: Unio og Akademikerne hadde streikemarkering i Oslo sentrum før helga. Foto: Anniken C. Mohr

I går ble ytterligere 1736 Unio-medlemmer tatt ut – og til sammen vil over 3300 ansatte være i streik.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Innenriks

Kraft

Regje­ringens første forslag til regulering av datasentre kommer i slutten av 2027. Innen den tid kan nye datasentre sluke 60 prosent av kraft­over­skuddet, viser tall fra Statnett.

Arbeidsliv

Det er ikke lov å innføre et krav om tariff­av­tale på offentlige prosjekter innenfor EØS-reglene, mener regje­ringen. Den konklu­sjonen vil Rødt utfordre på Stortinget.

Smarttelefon

Først tok psyko­lo­gene til orde for en 18-årsgrense på smart­te­lefon. Nå følger legene etter i et støtte­opp­rop. Hittil har de fått over 700 sig­na­turer, ifølge initia­tiv­taker Charlotte Lunde.