Kommentar

Osvald-gruppa kjempet for konge og fedreland

Er et minnesmerke over de norske kommunistenes krigsinnsats en hån mot dem som dør på slagmarka i Ukraina – eller er det tvert imot?

MOTSTANDSMANN: Harry Sønsterød (1921–2017), som ble med i sabotasjeorganisasjonen Osvald som 21-åring, foran minnesmerket ved Østbanehallen i Oslo under avdukingen 1. mai 2015. Foto: Monica Larsen VegsteinMOTSTANDSMANN: Harry Sønsterød (1921–2017), som ble med i sabotasjeorganisasjonen Osvald som 21-åring, foran minnesmerket ved Østbanehallen i Oslo under avdukingen 1. mai 2015. Foto: Monica Larsen Vegstein

Civitas utrettelige historiker Bård Larsen har nå – i lys av Ukraina-krigen – kastet sine øyne på krigsminnesmerket utenfor Østbanehallen i Oslo. «Det framstår som en hån mot mennesker som i dag dør på slagmarka i Ukraina», slår han fast i en Minerva-artikkel.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Kommentar

Bli med på defilering over Sehesteds plass.

4K-versjonen av «Kikis bud­ser­vice» er god barnefilm og nok en påminnelse om hvor slitesterk Studio Ghiblis kunst er.

Det perfekte publikum