Dagboka

Sju dager

Verden framstår mer usikker, og det tar også staten konsekvensen av, i hvilke råd de gir oss, borgerne. Onsdag kom Direktoratet for samfunnssikkerhet og beredskap med oppdaterte anbefalinger om hva alle husholdninger bør gjøre for å være «preppa» for ekstremvær, naturkatastrofer eller lignende. Ideelt sett bør alle ha det de trenger for å klare seg aleine hjemme tre ganger så lenge som Macaulay Culkin i «Alene hjemme». Hele sju dager altså.

Les hele Klassekampen på nett

Få nyhetene som setter dagsorden, analysene som betyr noe og stemmene som teller. Abonner i dag.

Bli abonnent

Allerede abonnent?

Dagboka

Reklame

Selv ikke massivt regn og orkan i kastene klarte å punktere VM-ballongen i Trondheim. 221.000 billetter ble solgt og jordene trampet til gjørme. Snøen de hadde, var lagret fra i fjor og holdt kald gjennom sommeren med fossil energi. Skifolket fikk gått på ski, på snø som innimellom måtte saltes for å få rett konsistens. Publikum møtte opp, og mange tusen frivillige tok i et tak eller tre. Trondheim kommune har brukt 1,3 milliarder kroner på å arrangere ski-VM. Selv de negative oppslagene om pengebruken som framstår hodeløs i en tid hvor det er ansettelsesstopp både i kommunens skoler og eldreomsorg, greide VM å kare seg igjennom.

Krise

Så var den internasjonale kvinnedagen overstått. I toget i Bergen stimlet vi sammen under paraplyer i ly for høljeregnet. Underveis snakket mine medsøstre og jeg om at vi er heldige. Vi er frie, friske og har en velferdsstat i ryggen. Langt fra alle kvinnerhar det slik. Etter tog og appeller avholdt 8. mars-initiativet en samtale på Kulturhuset om vold i nære relasjoner.

S.I.W.S.D

Vi har kommet dit, tenker jeg, at vi må vurdere nøye hvilke ord vi bruker når vi omtaler Donald Trump. Beskrivelsene av alt Trump gjør, bør reflektere alvoret i utviklingen til en diktator in spe. Fortsatt sammenlignes Trump med en bølle i skolegården, en pøbel! Men er vi ikke forbi det nå? Fra talerstolen under valgmøter i 2016 koketterte han med at sikkerhetsvaktene kunne banke opp folk som forstyrret møtene. Fire år senere, og underveis hadde han som president luftet ideer om å sette inn militæret mot egen befolkning og skyte demonstranter, initierte han et voldelig angrep på kongressbygningen i et forsøk på drepe demokratiet. Drastisk for en skolegårdsbølle, er det ikke? Men Trump gjør det ikke lett for oss som sitter her med ansiktet i alvorlige folder. Jeg vet at det er den minst viktige kritikken, men jeg tar meg stadig i å tenke: Faen så dum den mannen er. I USA har alle som ikke er maga-marinert, ledd seg skakke av Trumps forklaring på handelskrigen mot Canada.