Skole

Frykter økt fravær

Så lenge vi ikke tar vare på de sårbare elevene, vil det høye fraværet i skolen fortsette å øke, tror fagpersoner i Trondheim.

Risiko: Fraværet i norske grunnskoler har økt de siste årene. Her fra Singsaker skole i Trondheim. Risiko: Fraværet i norske grunnskoler har økt de siste årene. Her fra Singsaker skole i Trondheim.

Skolefravær begynner i det små, men kan få store konsekvenser. Som ­Klassekampen skrev mandag, har elevfraværet i grunnskolen økt med en tredel etter pandemien.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Innenriks

Kunstig intelligens

Regje­ringen har fått kritikk for målet om at 100 prosent av offentlig sektor skal bruke KI. Hvordan ansatte bruker KI er mye viktigere enn hvor mange som gjør det, sier den nye digi­ta­li­se­rings­mi­nis­teren nå.

Cold case

Det ser ut til å bli flertall for å la Riksre­vi­sjonen granske myndig­hetens håndtering av forliset til Utvik Senior.

Adhd

Flere kommer til St. Olavs i Trondheim med psykose etter å ha gått på ADHD-medisin, forteller overlegene Andreas Jarlalein Knutsen og Astri Vetlesen.