Arbeidsliv

Ingen HK-streik

Etter ja-flertall i uravstemninga blir det ingen storstreik for HK. Men i de mindre avtaleområdene var flertallet hårfint.

Slipper streikevest: HK-leder Christopher Beckham trenger ikke bli streikegeneral etter at HK-medlemmene sa ja til oppgjøret med arbeidsgiverne i Virke. Foto: Tom Henning BratlieSlipper streikevest: HK-leder Christopher Beckham trenger ikke bli streikegeneral etter at HK-medlemmene sa ja til oppgjøret med arbeidsgiverne i Virke. Foto: Tom Henning Bratlie

Oppgjøret mellom Handel og Kontor (HK) Norge og arbeidsgiverne i Virke i varehandelen ble mye mer dramatisk enn det har brukt å være. Etter lang mekling sa HK ja til riksmeklers skisse. Men når resultatet skulle ut til uravstemning blant medlemmene, dro flere store fagforeninger i gang en stem nei-kampanje.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Innenriks

Ministernes mester

Jonas Gahr Støre er elsket av verdens­lederne. Norske velgere er det verre med.

Jordbruk

Vått og grått vær truer bønder i Trøndelag med økonomiske tap og ødelagte avlinger. Kornbonden Ole Martin Riseth ligger våken og håper været snur.

Datasenter

Menings­måling viser stor folkelig motstand mot nye datasentre. Rødt vil ha en «pa­nikk­lov» i datasenter-byggingen.