Likestilling

Vil stoppe ­mannefall i skolen

Antallet menn som vil bli lærer i grunnskolen, har falt med 57 prosent på fem år. Lærerstudent tror mer praksis og høyere lønn vil få flere menn inn i yrket.

Klar til å hoppe i det: Magnus Malones utdanner seg til lærer i blant annet kroppsøving for småtrinnet (1. til 7. trinn). Han vil komme i gang med å undervise ungene, men først må han få mastergrad. Foto: Frida GullestadKlar til å hoppe i det: Magnus Malones utdanner seg til lærer i blant annet kroppsøving for småtrinnet (1. til 7. trinn). Han vil komme i gang med å undervise ungene, men først må han få mastergrad. Foto: Frida Gullestad

– En kompis hoppet av lærerstudiet etter første året for å jobbe i anleggsbransjen. Han tjener 850.000. Det vil ta meg 17 år å få 700.000 som lærer, sier Magnus Malones (21), lærerstudent ved grunnskolelærerutdanningen 1. til 7. trinn på NTNU.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Innenriks

Ki

Hva om KI ikke stjeler jobben din, men ødelegger alt du liker ved den?

Arbeidsliv

NHO vil redusere bøtene til bygg­sel­skap som bryter reglene. Det kan føre til flere lovbrudd, advarer leder av Bygnings­ar­bei­dernes Forening.

Arbeidsliv

Utfallet av togst­reiken blir samkjøring av lønna i Vy og Flytoget.