Likestilling

Vil stoppe ­mannefall i skolen

Antallet menn som vil bli lærer i grunnskolen, har falt med 57 prosent på fem år. Lærerstudent tror mer praksis og høyere lønn vil få flere menn inn i yrket.

Klar til å hoppe i det: Magnus Malones utdanner seg til lærer i blant annet kroppsøving for småtrinnet (1. til 7. trinn). Han vil komme i gang med å undervise ungene, men først må han få mastergrad. Foto: Frida GullestadKlar til å hoppe i det: Magnus Malones utdanner seg til lærer i blant annet kroppsøving for småtrinnet (1. til 7. trinn). Han vil komme i gang med å undervise ungene, men først må han få mastergrad. Foto: Frida Gullestad

– En kompis hoppet av lærerstudiet etter første året for å jobbe i anleggsbransjen. Han tjener 850.000. Det vil ta meg 17 år å få 700.000 som lærer, sier Magnus Malones (21), lærerstudent ved grunnskolelærerutdanningen 1. til 7. trinn på NTNU.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Innenriks

Økonomi

Norske barne­fa­mi­lier er hardt rammet av dyrtida, viser en ny rapport. – Fami­lie­fat­tigdom er en krise for samfunnet, sier Unicef-direktør.

Forsvar

Da Norges nære allierte arrangerte våpenmesse denne uka, var sju israelske selskaper blant utstil­lerne.

Arbeidsliv

Rapporten om konse­kven­sene av innleid ar­beids­kraft bidrar ikke til en opplyst debatt, advarer NHO.