Eksamen

Fikk språksjokk på eksamen

Oppgaveteksten til årets nynorskeksamen var full av grove nynorskfeil. Språkrådet gir ­Utdanningsdirektoratet strykkarakter.

Spynorsk: Årets avsluttende eksamen i nynorsk på videregående, både som hovedmål og sidemål, var denne uka preget av grove språkfeil. Det står blant annet «éin opp­gave» i stedet for «éi oppgåve», og «vedlagde» har blitt til «vedlaga». Foto: Frederik Ringnes, NTBSpynorsk: Årets avsluttende eksamen i nynorsk på videregående, både som hovedmål og sidemål, var denne uka preget av grove språkfeil. Det står blant annet «éin opp­gave» i stedet for «éi oppgåve», og «vedlagde» har blitt til «vedlaga». Foto: Frederik Ringnes, NTB

Da landets avgangselever denne uka skulle svette seg igjennom eksamen i nynorsk, var oppgavetekstene fulle av feil. Det er Utdanningsdirektoratet (Udir) som har ført oppgavene i pennen, og som er ansvarlig for feilene. Blant blemmene er feilkjønning av ord, bøyingsfeil, innslag av bokmål og slurv. For eksempel ble «ei oppgåve» til «ein oppgave», og «førre» til «forrige».

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Innenriks

Gaza-krigen

Jens Brun-Pedersen var Human-Etisk Forbunds ansikt utad i over 20 år. Nå melder han seg ut hvis landsmøtet ikke skjerper Israel-kritikken.

Beredskap

Faren for skogbrann øker, og branner blusser opp. Fagfor­bundet er bekymret for lav rekrut­tering av brann­kon­stabler i distrik­tene.

Beredskap

Det er bare et tids­spørs­mål før det kommer en skogbrann vi ikke klarer å håndtere, sier brann­sje­fen i Trøndelag.