Sett fra nord

Svalbard-striden

Salget av den siste private eiendommen på Svalbard engasjerer statsråder, regjerings­advokaten – og ryktebørsen.

Bevoktet: Søre Fagerfjord på Svalbard er til salgs for 3,5 milliarder kroner. Ingen bor på den 60 kvadratkilometer store ­eiendommen, men her er mineralressurser, vill natur og isbjørn som passer på. Foto: Ole Magnus RappBevoktet: Søre Fagerfjord på Svalbard er til salgs for 3,5 milliarder kroner. Ingen bor på den 60 kvadratkilometer store ­eiendommen, men her er mineralressurser, vill natur og isbjørn som passer på. Foto: Ole Magnus Rapp

Neste år er det 100 år siden Svalbardtraktaten trådte i kraft. 44 nasjoner har underskrevet, blant dem Kina og Russland. Et hovedpunkt i traktaten er at alle traktatland skal behandles likt.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Innenriks

Kunstig intelligens

Metas under­le­ve­randør gransket intime videoklipp fra KI-briller for å utvikle KI-verktøy, viser avslø­ringen til den svenske grave­jour­na­listen Julia Lindblom.

Nato

Når Nato samles til toppmøte neste uke, vil president Donald Trump sette Iran-krigen og Hormuz­stredet på agendaen, tror Kate Hansen Bundt i Den norske Atlan­ter­havs­ko­mité.

Klima

Svalbard har aldri vært varmere i juni