Sett fra nord

Svalbard-striden

Salget av den siste private eiendommen på Svalbard engasjerer statsråder, regjerings­advokaten – og ryktebørsen.

Bevoktet: Søre Fagerfjord på Svalbard er til salgs for 3,5 milliarder kroner. Ingen bor på den 60 kvadratkilometer store ­eiendommen, men her er mineralressurser, vill natur og isbjørn som passer på. Foto: Ole Magnus RappBevoktet: Søre Fagerfjord på Svalbard er til salgs for 3,5 milliarder kroner. Ingen bor på den 60 kvadratkilometer store ­eiendommen, men her er mineralressurser, vill natur og isbjørn som passer på. Foto: Ole Magnus Rapp

Neste år er det 100 år siden Svalbardtraktaten trådte i kraft. 44 nasjoner har underskrevet, blant dem Kina og Russland. Et hovedpunkt i traktaten er at alle traktatland skal behandles likt.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Innenriks

Økonomi

Samfunns­økonom Olav Slettebø er enig med LOs sjeføkonom i at rente­he­ving er en dårlig idé for forut­sig­bar­heten i norsk økonomi.

Politikk

LO-topp Chris­to­pher Beckham mener Sps bud­sjett­brudd i diesel­po­li­tikken viser behovet for en samar­beids­av­tale.

Reportasje

Påska er ei tid for å le djevelen like opp i ansiktet.