Sett fra nord

Svalbard-striden

Salget av den siste private eiendommen på Svalbard engasjerer statsråder, regjerings­advokaten – og ryktebørsen.

Bevoktet: Søre Fagerfjord på Svalbard er til salgs for 3,5 milliarder kroner. Ingen bor på den 60 kvadratkilometer store ­eiendommen, men her er mineralressurser, vill natur og isbjørn som passer på. Foto: Ole Magnus RappBevoktet: Søre Fagerfjord på Svalbard er til salgs for 3,5 milliarder kroner. Ingen bor på den 60 kvadratkilometer store ­eiendommen, men her er mineralressurser, vill natur og isbjørn som passer på. Foto: Ole Magnus Rapp

Neste år er det 100 år siden Svalbardtraktaten trådte i kraft. 44 nasjoner har underskrevet, blant dem Kina og Russland. Et hovedpunkt i traktaten er at alle traktatland skal behandles likt.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Innenriks

Oppvekst

Ni av ti SFO-ledere er usikre på om de kan ivareta sikker­heten til barna de har ansvaret for. Det kommer fram i en ny under­sø­kelse.

Reportasje

200 år etter at grensa mellom Norge og Russland ble trukket, er skolte­sa­mene fortsatt merket av split­tel­sen.

Jordbruk

Tidlegare bonde Mari Gjengedal meiner bondelaga må krevja 5 milliardar i år. Sjølv har ho gitt opp.