Sett fra nord

Svalbard-striden

Salget av den siste private eiendommen på Svalbard engasjerer statsråder, regjerings­advokaten – og ryktebørsen.

Bevoktet: Søre Fagerfjord på Svalbard er til salgs for 3,5 milliarder kroner. Ingen bor på den 60 kvadratkilometer store ­eiendommen, men her er mineralressurser, vill natur og isbjørn som passer på. Foto: Ole Magnus RappBevoktet: Søre Fagerfjord på Svalbard er til salgs for 3,5 milliarder kroner. Ingen bor på den 60 kvadratkilometer store ­eiendommen, men her er mineralressurser, vill natur og isbjørn som passer på. Foto: Ole Magnus Rapp

Neste år er det 100 år siden Svalbardtraktaten trådte i kraft. 44 nasjoner har underskrevet, blant dem Kina og Russland. Et hovedpunkt i traktaten er at alle traktatland skal behandles likt.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Innenriks

Religion

Presten Ashraf Tannous leder en kristen palestinsk minoritet som blir mindre hvert år. Denne uka besøkte han Bøler.

Digital suverenitet

Norges mann i ICC ber norske myndig­heter å få kontroll over egne data

Pensjon

Aktivister i Pensjo­nist­for­bundet mener prosent­øk­nin­gene i pensjon skaper større ulikhet. De krever krone­til­legg.