Sett fra nord

Svalbard-striden

Salget av den siste private eiendommen på Svalbard engasjerer statsråder, regjerings­advokaten – og ryktebørsen.

Bevoktet: Søre Fagerfjord på Svalbard er til salgs for 3,5 milliarder kroner. Ingen bor på den 60 kvadratkilometer store ­eiendommen, men her er mineralressurser, vill natur og isbjørn som passer på. Foto: Ole Magnus RappBevoktet: Søre Fagerfjord på Svalbard er til salgs for 3,5 milliarder kroner. Ingen bor på den 60 kvadratkilometer store ­eiendommen, men her er mineralressurser, vill natur og isbjørn som passer på. Foto: Ole Magnus Rapp

Neste år er det 100 år siden Svalbardtraktaten trådte i kraft. 44 nasjoner har underskrevet, blant dem Kina og Russland. Et hovedpunkt i traktaten er at alle traktatland skal behandles likt.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Innenriks

Atomvåpen

Hiroshima-over­le­vende frykter Norge har glemt farene ved atomvåpen

Kampen-drapet

Utfallet av rettssaken om drapet på Tamima Nibras Juhar vil sende et viktig signal om hvordan samfunnet møter hatkri­mi­na­litet i sin groveste form, mener Sonia Nemati i Antira­sistisk senter.

Atomvåpen

– Vi kommer ikke under Frankrikes atompa­raply, sier Jonas Gahr Støre