På tampen

Mannsutvalget

Selv om vi skulle akseptere en mannstung filosofikanon, skal vi ikke slå oss til ro med den.

De fem store: De lærde strides ikke om Platon, Aristoteles, Descartes, Kant og Hume er verdig en plass i filosofiens kanon. Illustrasjoner: Wikimedia CommonsDe fem store: De lærde strides ikke om Platon, Aristoteles, Descartes, Kant og Hume er verdig en plass i filosofiens kanon. Illustrasjoner: Wikimedia Commons

Da Klassekampen i fjor kom på tanken om å utarbeide venstresidas litterære kanon, var det noen spørsmål som meldte seg. Vil den kunne brukes som våpen i en betent verdikamp? Skal en kanon bestå av verk som vi med samtidas briller vurderer til å være av ypperste kvalitet, eller av de mest innflytelsesrike bøkene? Er sensur og kvotering kurante verktøy når man skal snekre sammen en kanon?

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Kultur

Bøker

Lettleste barne- og ungdoms­bøker har for lav status, mener to forfattere. De vil ha mer søkelys på bøkene som pirrer lesegleden.

Arkitektur

Moder­nismen kan ikke klandres for at den er blitt misbrukt av byggherrer, mener arkitekt Knut Folstad.

Arkitektur

Moder­nismen misbrukes i kommer­sia­lismens navn, hevder arkitekt Pål Biørnstad.