Anne Dørum har delt denne artikkelen med deg.

Anne Dørum har delt denne artikkelen

Bli abonnent
DebattNato-baser

USA-baser truer norsk sikkerhet

Illustrasjon: Knut Løvås Illustrasjon: Knut Løvås

Hvorfor må Norge avgi suverenitet og overføre myndighet av norsk territorium til amerikanske militærbaser? Myndighetene sier at det er for å forsvare Norge, men slik er det ikke. Det er for å ivareta USAs internasjonale stormaktsinteresser. De norske basene inngår i et stort internasjonalt nettverk av USA-baser rundt om i verden, vel 800 i over 80 land.

I Norden er USA i ferd med å etablere 47 slike baser. Denne avtalen har ikke noe med Nato å gjøre. Hvis det var for å forsvare Norge, er jo USA tungt inne i Nato og dermed solid på plass her allerede.

Stortinget godkjente med stort flertall den bilaterale avtalen med USA om å overlate fire såkalte «omforente områder» (SDCA – Supplementary Defence Cooperation Agreement) i 2022. Nå har regjeringen inngått en ny SDCA-avtale om å øke antallet til 12. Fordi Norge avgir suverenitet til USA, må Stortinget godkjenne avtalen.

Det er urovekkende at regjeringen ­bagatelliserer den betydelige myndig­hetsoverføringen til amerikansk militær bruk. Vi ber Stortinget avvise avtalen når de skal behandle saken 30. mai og kreve grundigere vurderinger og en opplysende debatt.

«Vi ber Stortinget innstendig om å avvise avtalen»

Avtalen gir USA fri og eksklusiv militær tilgang til områdene som Norge fraskriver seg retten til å kontrollere hva USA lagrer av utstyr og våpen. De fleste basene ligger på de viktigste norske militærbasene. Avtalen avklarer ikke hvor stor del av områdene USA skal ha eksklusiv tilgang til, og om USA kan fortrenge norske eller for den saks skyld NATOs bruk av de norske basene.

For å stå imot trusler fra både Russland og Kina, går USAs strategi ut på å kunne opptre uforutsigbart og fleksibelt. De ønsker raskt og effektivt å kunne ta i bruk sine baser, som ligger hensiktsmessig til, med tilgang til det utstyret de trenger. I denne strategien har USA integrert både konvensjonelle og atomvåpen. Det er dermed en forutsetning at begge våpentypene er lett tilgjengelig på basene. Denne type avskrekking øker farene for rask eskalering som kommer ut av ­kontroll, og for misforståelser og tekniske feil.

Det står i avtalen at den er i samsvar med norsk basepolitikk. Norsk basepolitikk fra 1949 slår fast at det ikke skal være lagret atomvåpen på norsk jord i fredstid. Men i baseavtalen med USA kan norsk basepolitikk og annet tilsidesettes av USA dersom de mener begrensningene ikke samsvarer med deres «tjenstlige behov». Grunnlovens §1 om norsk suverenitet er dermed svekket fordi den militære myndigheten over områdene er overdratt til USA. Vi er urolige for at en økning av det amerikanske nærværet under USAs kommando i Norge og Norden vil øke spenningen i nordområdene og øke faren for at våre områder kan bli bombemål også med atomvåpen i stormaktskonflikter.

Vi mener regjeringens framstilling er mangelfull og tilslørende når USAs globale stormaktsstrategi verken er analysert i avtalen eller i stortingsproposisjonen. For stor tiltro til stormakten USA svekker befolkningens sikkerhet, vårt demokrati og vår selvstendighet. Vi frykter for økt fare for bruk av atomvåpen fra Russland og USAs bruk fra Norge mot Russland.

Vi ber Stortinget innstendig om å avvise avtalen og rette fokus på hvordan sikre fred og sameksistens i vår del av verden i en tid med krig, uroligheter og miljøødeleggelser.

Lyst å lese mer fra Klassekampen?

Bli abonnent

Du kan enkelt registrere deg med

Debatt

Fornybar energi

Hvorfor ikke solceller?

Solcellene har fått lengre levetid, blitt mer effektive og billigere i drift. Gjerdrum kommune har installert solceller på flere bygninger og kan vise til at solcellene dekker så mye som 40 prosent av strømbehovet. Solceller har flere fordeler sammenlignet med vindturbiner: De tar atskillig mindre plass og fører til mindre inngrep i natur og nærmiljø. Dessuten er dette noe som både privatpersoner, bedrifter, boligbyggelag og kommunale virksomheter kan skaffe seg. Her vil det være gunstig med rause støtteordninger. Vindturbiner og vannkraft dekker ikke behovet alene når den grønne omstillingen skal gjennomføres. Det er derfor synd at solenergi ikke får større plass i diskusjonene om den grønne omstillingen. Solceller tar som sagt liten plass, blir stadig mer effektive og billigere i drift.

Ukraina

Når skal SV og Rødt sette ned foten?

Denne måneden har korrupsjon i Kyiv blitt hett stoff, da Aftenposten med Ukrajinska Pravda som kilde skrev om lekket avlytting av de mistenkte i kretsen rundt president Zelenskyj. Mistanken mot disse toppolitikerne i Ukraina var da mer enn et halvt år gammel. Droneprodusenten Fire Point i Kyiv er også anklaget for korrupsjon. En begeistret statsminister Støre var likevel på besøk i vinter, med enda noen ekstra milliarder til ledelsen i Kyiv – for å vise støtte til ukrainsk våpenproduksjon, med ambisjoner om å nå mål mange hundre kilometer inn på russisk territorium. En slik våpenbruk er som kjent i strid med Rødts berømte «våpenvedtak» fra 2023. 54 prosent av de spurte i en spørreundersøkelse i Kyiv sier at korrupsjon er den største trusselen mot Ukrainas utvikling, mens bare 39 prosent mener det er Russlands krigføring. Zelenskyjs nærmeste er ofret det siste halvåret. Men Stortinget later som om problemet ikke fins. Våpenstøtten til Ukraina (Nansenprogrammet), fondet på 274,5 milliarder kroner, har økt 3,7 ganger fra målet i 2023 om å sette av 75 milliarder kroner i fem år.

Nav

Stats­mi­nister eller streike­le­der?

En unødvendig streik blir nå forlenget mens statsministeren ikke løfter en finger. I mange lønnsoppgjør har partene krevd at staten måtte komme på banen som en naturlig tredjepart. Det hører vi ikke denne gangen, når det virkelig er tydelig at staten sitter med hovedansvaret. Det bør være automatikk i at sykmelding utløser stønad fra Nav. Lov om folketrygd har sterke inndrivelsesmekanismer. Hvis noen får for mye, har Nav et solid apparat til å kreve penger tilbake. Dette vet enhver enslig mor, det vet alle etter den store trygdeskandalen som vi nettopp har fått frigjort rapporten fra, og det vet enhver som har vært sykmeldt.