Frankrike

Student­pro­tester sprer seg

Statsministeren kaller dem «en farlig minoritet», og en høyretopp hevder de sprer «antisemittisk hat». Diskreditering av en legitim mobilisering, sier studentpolitikere som demonstrerer for Gaza.

TOK SEG INN: I forrige uke inntok det franske opprørspolitiet for første gang i historien ­Sciences Po, et eliteuniversitet etablert i Paris i 1872. ­Universitetesledelsen ba politiet gripe inn i en pågående demonstrasjon til støtte for Gaza. Foto: Michel Euler, AP/NTBTOK SEG INN: I forrige uke inntok det franske opprørspolitiet for første gang i historien ­Sciences Po, et eliteuniversitet etablert i Paris i 1872. ­Universitetesledelsen ba politiet gripe inn i en pågående demonstrasjon til støtte for Gaza. Foto: Michel Euler, AP/NTB

– Det har aldri skjedd før. Det skal egentlig ikke skje.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Utenriks

Ukraina-krigen

Polen vil besvare russiske drone­kren­kelser med en flyfor­budssone over Ukraina. Det vil øke faren for direkte konfron­tasjon mellom Russland og Nato, mener eksperter.

Gaza

Israel er skyldig i fire av fem handlinger i Folke­mord­kon­ven­sjonen, mener en fersk FN-rapport. Det bør øke presset på vestlige myndig­heter, mener aktivister.

Analyse

Pakistan gir Trump alt han vil ha: krypto, jordmi­ne­raler og olje