Frankrike

Student­pro­tester sprer seg

Statsministeren kaller dem «en farlig minoritet», og en høyretopp hevder de sprer «antisemittisk hat». Diskreditering av en legitim mobilisering, sier studentpolitikere som demonstrerer for Gaza.

TOK SEG INN: I forrige uke inntok det franske opprørspolitiet for første gang i historien ­Sciences Po, et eliteuniversitet etablert i Paris i 1872. ­Universitetesledelsen ba politiet gripe inn i en pågående demonstrasjon til støtte for Gaza. Foto: Michel Euler, AP/NTBTOK SEG INN: I forrige uke inntok det franske opprørspolitiet for første gang i historien ­Sciences Po, et eliteuniversitet etablert i Paris i 1872. ­Universitetesledelsen ba politiet gripe inn i en pågående demonstrasjon til støtte for Gaza. Foto: Michel Euler, AP/NTB

– Det har aldri skjedd før. Det skal egentlig ikke skje.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Utenriks

Sudan

Verdens matvare­program advarer om en alvorlig sultkrise i Sudan. Hjelpe­ar­bei­dere er de eneste som hindrer total kollaps, sier humanitær rådgiver.

Spania

Spanias regjering rystes av nye skandaler. Oppo­si­sjonen gnir seg i hendene og åpner for samarbeid med ytre høyre, advarer spanske journa­lister.

Gaza-krigen

Israel vil etablere det de kaller en «humanitær by» i Gaza. Det blir en konsen­tra­sjons­leir, mener holocaust-­his­to­riker Amos Goldberg.