
Artikler

– Frem til EU sanksjonerer Israel, vil folkemordet fortsette, sier krigskirurg Ghassan Abu Sittah

Emmanuel Macron og Marine Le Pen gir venstresida skylda for opptøyene

Når Europa åpner for dialog om sanksjonene mot ICC, skaper det et inntrykk av at domstolen bare kan kastes under bussen, advarer jussprofessor Sergey Vasiliev.

– Om det er noen som vet noe om folkemord, er det henne

Å anklage venstresida for å være antisemittiske er en måte å gi samarbeid med ytre høyre legitimitet på, mener Jacobin-redaktør David Broder.

Latvia vil utvise den russiske eksiljournalisten Leonid Ragozin for angivelig å løpe Putins ærend. Saken illustrerer et stadig trangere ytringsrom rundt Ukraina-krigen, mener Russland-kjennere.

I Sverige tilspisser konflikten mellom Socialdemokraterna og Vänsterpartiet seg. Politisk redaktør mener det er «høyt spill» fra begge parter.

Ettergår anklager om fusk
Det stormer rundt Vänsterpartiet i Sverige, der politiet gransker mistanker om valgfusk.

At AFD mobiliserer hjemmesittere, er venstresidas største problem, mener Jacobin-redaktør Loren Balhorn.

Høyresida grøsser over Vänsterpartiets kraftige vekst i Sveriges «utsatte områder».

Rett før Sverige går til urnene, stormer det rundt Vänsterpartiet, som anklages for antisemittisme.

Eks-kommunist kan sikre ytre høyre-parti makt i Tyskland

Neste møte der dommere i ICC skal velges, holdes i New York – men en av kandidatene er nektet innreise til USA.

I juni advarte statssekretær Andreas Motzfeldt Kravik mot å overprøve dommerpanelet som sa at sexanklagene mot ICC-aktor Karim Khan ikke var bevist. I juli ble Norge likevel med på å avsette ham.

Sjefaktoren har fått sparken, og USA har trappet opp angrepet på Den internasjonale straffedomstolen. Er rettsinstansen i Haag så svekket at Benjamin Netanyahu kan slippe unna?

– Dette er det beste tidspunktet, i vår levetid, å være demokratisk sosialist i USA

I Wisconsin var radikale Francesca Hong storfavoritt i demokratenes primærvalg, men gikk på en smell. I Minnesota vant derimot progressive Peggy Flanagan overlegent.

«Wisconsins Mamdani» Francesca Hong leder klart før dagens primærvalg i den viktige vippestaten. Etablissementet i Demokratene fortviler.

Nasjonal Samling og Marine Le Pen venter på en dom som kan avgjøre alt

Ser ny avtale som en seier for Israel
Hizbollah raser mot det nye rammeverket Israel og Libanon har signert. Analytikere advarer om at det kan forverre situasjonen i Libanon og svekke utsiktene for fred mellom USA og Iran.

USA sanksjonerte dem for å gå etter Israel og amerikanske soldater. Nå saksøker tre ICC-dommere Donald Trump.

Årevis med sanksjoner har gjort Venezuela eksepsjonelt dårlig rigget til å håndtere en humanitær krise som jordskjelvet nå har utløst.

Ny rapport: Israel dreper palestinske barn med fullt overlegg

– Handler om å støtte våpenindustrien
Palestine Action er en terrorgruppe, slår den britiske ankedomstolen fast. Dommen avslører hvor langt Labour-regjeringen er villige til å gå for å beskytte våpenindustrien, mener aktører tett på saken.

Australske myndigheter har lovet å etterforske Israel: – Historisk, sier Juliet Lamont.

I nok et valg er Frankrikes venstreside dømt til å «slite» med Jean-Luc Mélenchon. Men hvem sin feil er det?
