
Artikler

– Frem til EU sanksjonerer Israel, vil folkemordet fortsette, sier krigskirurg Ghassan Abu Sittah

Dagens møte mellom USAs og Israels ledere kalles avgjørende for Gazas framtid. Men Midtøsten-ekspert Hilde Henriksen Waage tror Netanyahu vil fortsette å «strø sand i maskineriet» for Trumps fredsplan.

Analytiker blir straffet av EU for «feil» analyse av krigen

Assange går til sak mot Nobelstiftelsen
– Nobels fredsfond kan ikke brukes til å fremme krig, sier Wikileaks-grunnlegger Julian Assange. Han får full støtte av Wikileaks nåværende redaktør.

Israel langer ut mot både australske myndigheter og Iran etter terrorangrepet i Sydney. Et forsøk på å slå politisk mynt på tragedien, advarer flere.

Til alle dem som trakk et lettelsens sukk da det denne uka ble meldt at Tony Blair droppes fra Trumps «fredsråd» i Gaza: Ikke hold pusten.

EU lanserte i går sin plan for å gjøre seg mindre avhengig av Kina. Samme dag ankom Emmanuel Macron Beijing med en rekordstor handelsdelegasjon.

– Vi aksepterer ikke press
Mens USA vurderer å ilegge hele Den internasjonale straffedomstolen sanksjoner, iverksetter institusjonen nå «konfidensielle tiltak» for å ruste seg.

Russlands propagandakanal satser nå stort i Asia, Afrika og Latin-Amerika

Ny «fredsplan» øker presset på Zeleskyj

FN godkjente Donald Trumps fredplan. Det gir USA full kontroll i Gaza, sier kritikere.

Stor usikkerhet før dagens «fredsplan»-votering i FN

Å kalle Trump fascist er verken treffende eller klokt av venstresida, mener Anton Jäger, idéhistorikeren kjent for samtidsdiagnosen «hyperpolitikk».

ICJs siste rådgivende uttalelse er en lærepenge til landene som kjøpte Israels anklager mot Unrwa, sier jussnestor William Schabas.

FNs hjelpeorganisasjon for palestinske flyktninger er en nøkkelaktør – og helt upartisk. Det slo Den internasjonale domstolen fast i går.

Macron har endelig klart å løsrive Sosialistpartiet fra resten venstresida

I dag skal Nicolas Sarkozy få vite når han må i fengsel. Først rakk han å feires av Frankrikes politikk- og medieelite på en egen «avskjedsfest» – og å bli oppringt av Emmanuel Macron.

Krigsherjede palestinere og israelske gisler returnerer hjem, mens Donald Trump reiser til Israel og Egypt for å holde toppmøte om Gazas framtid.

Macron utnevner sin fjerde statsminister på et drøyt år.

Aktivister sier de brøyt sjøblokaden
En av båtene i konvoien til Gaza skal ha nådd palestinsk farvann. Om bord var den norske fiskeren Vegard Svendsen.

Gaza-konvoien: – Jeg tror de kommer og kidnapper oss

Venstrepartiet Your Party er fremdeles bare i støpeskjea, men frontprofilene Jeremy Corbyn og Zarah Sultana er allerede i klinsj.

Venstresideprofil Bhaskar Sunkara advarer mot å senke seg til Trump-leirens nivå

Strides om motivet til mistenkte
Teorier om Tyler Robinsons politiske overbevisning og motiv for drapet på Charlie Kirk florerer. Venstresida plasserer ham på ytre høyre – og vice versa.

Franskmennene er svært skeptiske til «Macrons klon».

Statsministerens fall utløste en ny krise i Frankrike. «Gulvesten» François Boulo er en av 64 prosent som krever at også president Macron må gå.
