DebattNrk

Ingen plattform for høyreekstreme

Anne Bitsch fortsetter sin kritikk av NRK-serien «Sønner av Norden» i Klassekampen (26. april), og fremsetter påstander som krever korrigering. I seriens andre episode er seriens journalist til stede på arrangementet «White Boy Summer», som er en møteplass for folk på ytterste høyre, inkludert nazister. Vi visste at det ville komme deltakere fra miljøer vi i lang tid hadde forsøkt å få intervju med, og dette var trolig eneste mulighet til å møte dem. Arrangøren satte som premiss for at vi skulle få filme at vi brukte en fotograf de stolte på. Hensikten var å ivareta anonymiteten til de som ønsket det, noe som ikke er et uforståelig krav når vi ber om å filme på et lukket og hemmelig arrangement. Nettopp for å sikre vår uavhengighet og integritet, laget vi en oppdragsavtale med en profesjonell finsk tv-fotograf, som kjente til miljøet og personene der. Dette var en standardkontrakt for fotografer som i tillegg inneholdt punkter som sikret at materialet tilhørte NRK og ikke ble tilgjengelig for noen andre. Men siden han også var å betrakte som en del av miljøet, fant vi det riktig og viktig å vise dette som en del av helheten ved å intervjue ham om arrangementet og hans tilknytning. Han fikk betalt etter normale satser for jobben som fotograf i inntil 3 dager. Han fikk ikke betalt for å la seg intervjue.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Debatt

Adhd

Tilsvar til Erlend Lunde

Undertegnede rettet i en kommentar 5. oktober 2026 kritikk mot Klassekampens reportasje om ADHD 26. september. Vi står fortsatt fast ved den kritikken vi rettet. Erlend Lunde har i Klassekampen 10. oktober en kommentar på vår kommentar. Lunde reagerer i prinsippet på at vi påpeker uheldige forhold som faktisk står i nevnte opprinnelige artikkel og som for fagfolk så vel som mange legfolk bør være åpenbart.

7. oktober

Hvem splitter?

Ut fra Peter M. Johansens innlegg 12. oktober framstår det som at vi er enige både om beskrivelsen av Israels folkemorderiske hensikt, om legitimiteten til 7. oktober som et motangrep, og om den prinsipielle riktigheten av å demonstrere denne dagen. Likevel legger han skylda på oss i FOR for å ha skapt splittelse om demonstrasjon denne dagen. Det finnes det ikke grunnlag for. Innad i FOR har vi pasifister som mener bruk av vold er galt i enhver sammenheng, og da blir selvsagt også det palestinske motangrepet 7.

Kunstig intelligens

Halvgjort er ikke velgjort, Lubna!

I 2023 ga regjeringen Nasjonalbiblioteket i oppdrag å undersøke om trening med beskyttet innhold ga bedre norske språkmodeller, og å foreslå modeller for betaling til dem som har skapt og utgitt innholdet, altså rettighetshaverne. Dette var den første avtalen av sitt slag i verden – en offentlig finansiert vederlagsavtale som muliggjør trening av åpne språkmodeller på opphavsrettsbeskyttet materiale og der rettighetshaverne blir kompensert. Rettighetshaverorganisasjoner fra hele verden har sagt «Look to Norway». Så langt alt vel. Så var det litteraturens tur. Bøkene tilfører noe annet enn aviser og journalistikk: lange sammenhengende tekster, komplekse resonnementer, fagkunnskap, litterære uttrykk, kulturhistorie, sjangermangfold og større språklig variasjon. Men statsbudsjettet 2027 vil det annerledes. Ikke en eneste krone er bevilget litteraturen. Det til tross for at kulturminister Lubna Jaffery i fjor, uttalte at regjeringen med dette prosjektet «øker tempoet i satsingen på språkmodeller og kunstig intelligens.