Essay

Det svikefulle språket

Den koloniserte fratas ikke bare egen historie og kultur, men blir også tvunget til taushet.

Kunst på tross: Bildet er fra 2015 og viser et palestinsk barn i al-Shati-flyktningleiren i Gaza. Huset har blitt malt av en palestinsk kunstner. Foto. Mahmud Hams/AFP/NTB ScanpixKunst på tross: Bildet er fra 2015 og viser et palestinsk barn i al-Shati-flyktningleiren i Gaza. Huset har blitt malt av en palestinsk kunstner. Foto. Mahmud Hams/AFP/NTB Scanpix

Jerusalem. Senhøsten år 2000. Jeg er på vei til postkontoret med en eske jeg vil sende utenlands. På postkontoret stiller jeg meg i køen. Jeg bryr meg ikke lenger om hvor lenge jeg må vente. Venting har blitt en del av livet i Palestina.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Bokmagasinet

Kommentar

Aften­posten lanserer forbru­ker­vei­led­ning.

Intervju

Hva er det vi gjør med gjenfer­dene vi arver, spør Ali Smith.

Nordisk råd

Påstanden om at høgre­ori­entert dikting blir halde nede av eit venstre­ori­entert parnass minner om kritikken vi pla høyre frå dei såkalla ‘woke’.