Akademia

Blar opp for språksatsing

Regjeringen vil bruke både pisk og gulrot for å styrke norsk språk i akademia. Nå gir de 120 millioner kroner til et nytt forskningssenter.

GAVEPAKKE: Regjeringen, med forsknings- og høyere utdanningsminister Oddmund Løkensgard Hoel (Sp) i spissen, gir nå 120 millioner kroner til opprettelsen av et nytt forskningssenter i språkvitenskap. Foto: Christopher OlssønGAVEPAKKE: Regjeringen, med forsknings- og høyere utdanningsminister Oddmund Løkensgard Hoel (Sp) i spissen, gir nå 120 millioner kroner til opprettelsen av et nytt forskningssenter i språkvitenskap. Foto: Christopher Olssøn

De siste årene har det norske språket vært i motvind ved landets universiteter og høyskoler. For eksempel er rundt 90 prosent av de vitenskapelige artiklene fra norske institusjoner skrevet på engelsk. Og nesten annenhver masteroppgave blir skrevet på engelsk.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Kultur

Juli

Er det bra nok for Fosse, er det bra nok for oss.

Kulturtirsdag

Wes Anderson lagde «The Grand Budapest Hotel» i den gamle DDR-idyllen Görlitz. Nå jobber pro­vins­byen for å bli Görliwood.

Kommentar

På Nordre gravlund peker Pål Enger nese en aller siste gang.