Ukraina-krigen

Vil ha tankesmia ISWs bindinger fram i lyset

Tormod Heier mener pressa må informere om de politiske bindingene til den mye siterte tankesmia Institute for the Study of War.

Vil ha oversikt: Tormod Heier, professor ved Forsvaret Høgskole, oppfordrer norske medier til å informere lesere om bindingene til kildene deres til Ukraina-krigen. Foto: Christopher OlssønVil ha oversikt: Tormod Heier, professor ved Forsvaret Høgskole, oppfordrer norske medier til å informere lesere om bindingene til kildene deres til Ukraina-krigen. Foto: Christopher Olssøn

Etter Russlands invasjon av Ukraina har den amerikanske tankesmia Institute for the Study of War (ISW) blitt mye brukt i mediene.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Innenriks

Klima

I dag tillater Norge bare fangst av vågehval, men det vil Måsøy-ordfører Ingrid Majala ha slutt på. Hun vil åpne for fangst av knølhval på 30 tonn, men regje­ringen er skeptisk.

Kraft

Regje­ringens første forslag til regulering av datasentre kommer i slutten av 2027. Innen den tid kan nye datasentre sluke 60 prosent av kraft­over­skuddet, viser tall fra Statnett.

Arbeidsliv

Det er ikke lov å innføre et krav om tariff­av­tale på offentlige prosjekter innenfor EØS-reglene, mener regje­ringen. Den konklu­sjonen vil Rødt utfordre på Stortinget.