Dagboka

17. mai

Underskriftskampanjen «NEI til at dem som offentlig støtter voldtektsmenn skal holde tale på 17. mai i Oslo» har på kort tid samlet 15.000 underskrifter. Målet er å nekte Danby Choi, redaktør i Subjekt, en talerstol på nasjonaldagen. Han er invitert av Høyre i 17. mai-komiteen til å tale på Ibsens grav. Begrunnelsen er at Choi i fjor stilte opp i en humorvideo med en mann som er dømt for sex med mindreårig, hvor de spøker om at mannen er blitt «kansellert». Choi beklaget i etterkant. Tiktok-profil Anine Olsen, som startet kampanjen, mener også at Choi er «kjent for å være involvert med overgrepsdømte menn» og derfor ikke bør få tale. Choi kaller framstillingen alvorlig løgnaktig.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Dagboka

Distrahert

Met-gallaen viste nok en gang at store kontroverser ikke kan hindre verdens rikeste fra å servere. Det kan være gøy å se maling tørke så lenge den er strøket på kjolen til påvirker Emma Chamberlain! Årets store sak var Amazon-eier Jeff Bezos og konas medvirkning til gallaen. New York er tapetsert med protestplakater, og internett engasjerte seg i diskusjoner om kulturvasking og oppfordringer til boikott. Skuespiller Sarah Paulson dukket opp med en dollarseddel klistret foran øynene. De som leser henne i beste mening, gir skryt for en modig protest. Ja ja, dem om det.

Bind

Myanmar har vært i borgerkrig siden 2021, etter at militærregimet kuppet makta fra den demokratisk valgte regjeringen. De siste fem årene har regimet slått hardt ned på dissidenter. Landsbyer er brent ned, og vilkårlige arrestasjoner og beskytninger er hverdagskost. Regimet finner stadig nye måter å forsøke å kvele opposisjonen på. Det siste påfunnet er å forby distribusjon av bind og andre sanitetsprodukter kvinner bruker under menstruasjon. Med det har regimet gjort det ulovlig å transportere bind mellom de største byene. Regimet hevder nemlig at bindene brukes til å behandle krigsskader hos Folkets forsvarsstyrke. Påstandene møter kraftige reaksjoner fra frivillige organisasjoner, som påpeker at sanitetsbind på ingen måte er egnet til å behandle sår- og skuddskader.

Glede

Det er en slags klisjé at venstresida er prega av sure, misfornøyde folk som klager, protesterer og er sinte. Det er sikkert sånn mange ser for seg at arbeidernes internasjonale kampdag 1. mai er også: masse sinte folk som går og roper og protesterer. Og det er plass for sinne og protest på 1. mai også, som for eksempel da Raymond Johansen i Norsk Folkehjelp holdt tale på Youngstorget og raste mot israelske overgrep mot palestinerne. Men det ordet jeg først og fremst forbinder med 1. mai, er glede.