Kronikk

Den glemte klimaaktøren

Mikrobene kan skape store problemer for klimaet. Men de kan også gi oss løsninger.

ØKOSYSTEMET OG KARBONFANGSTEN: I jord har mikrobene en nøkkelrolle, skriver forfatterne. Foto: Tom Henning BratlieØKOSYSTEMET OG KARBONFANGSTEN: I jord har mikrobene en nøkkelrolle, skriver forfatterne. Foto: Tom Henning Bratlie

Klassekampen har nettopp hatt to gode artikler om karbonlagring i jord og menneskets inngripen i nitrogensyklusen (Vassnes 15. februar og Sandtorv 26. februar). Typisk for miljødiskusjoner handler heller ikke disse artiklene om mikrobenes rolle i økosystemet. I diskusjonen om klima får bruk av fossil energi og karbonlagring mye oppmerksomhet, men vi påvirker klimaet også ved å gripe inn i karbon- og nitrogensyklusen på andre måter. Her spiller mikrobene nøkkelroller: noen produserer klimagasser og andre «spiser» dem. Dette kan vi utnytte ved å «styre» mikrobesamfunnene i jord og vann, og i anlegg for avfall. Her er det mye ny kunnskap som burde interessere både allmenheten og politikerne. Vi kan bare kort berøre noen sider.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Kronikk

Libanons befolkning fortjener en pause fra eksplo­sjoner og flukt.

Den omfattande tvangs­me­di­si­ne­ringa i Noreg bør uroe alle, så lenge vi ikkje veit sikkert om vi gjer meir skade enn gagn.

Profetiene fra Esekiel har blitt høyak­tu­elle i utenriks­po­li­tikken, skriver Joel Halldorf.