IntervjuKultur

En festival blottet for forfattermenn

Jernrosa har i år kun kvinnelige forfattere på programmet. Har ikke arbeiderlitteraturens egen festival plass til mannen?

Kvinnetungt: Anna-Sabina Soggiu, Amalie Kasin Lerstang og Ruth Lillegraven er invitert til Jernrosa. Foto: Tom Henning Bratlie og Rikke Løe HovdalKvinnetungt: Anna-Sabina Soggiu, Amalie Kasin Lerstang og Ruth Lillegraven er invitert til Jernrosa. Foto: Tom Henning Bratlie og Rikke Løe Hovdal

Noen fordommer er vanskelige å riste av seg. For Jernrosa, litteraturfestivalen i Odda som går av stabelen i slutten av april, har det vært forestillingen om at de kun er en festival for tradisjonell, maskulin arbeiderlitteratur.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Kultur

Kulturtirsdag

Pablo Nerudas ruvende omdømme blir stadig mer proble­ma­ti­sert. Men i boligene hans tones kommu­nismen og litte­ra­turen ned.

Film

For fyrste gong vert ein rwandisk film vist i Cannes. Heile fire filmar ved årets festival er laga med støtte frå norske Sørfond.

Kommentar

Endeleg ein Mann som er ei kvinne.