IntervjuKultur

En festival blottet for forfattermenn

Jernrosa har i år kun kvinnelige forfattere på programmet. Har ikke arbeiderlitteraturens egen festival plass til mannen?

Kvinnetungt: Anna-Sabina Soggiu, Amalie Kasin Lerstang og Ruth Lillegraven er invitert til Jernrosa. Foto: Tom Henning Bratlie og Rikke Løe HovdalKvinnetungt: Anna-Sabina Soggiu, Amalie Kasin Lerstang og Ruth Lillegraven er invitert til Jernrosa. Foto: Tom Henning Bratlie og Rikke Løe Hovdal

Noen fordommer er vanskelige å riste av seg. For Jernrosa, litteraturfestivalen i Odda som går av stabelen i slutten av april, har det vært forestillingen om at de kun er en festival for tradisjonell, maskulin arbeiderlitteratur.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Kultur

Musikk

Woodstock-kulturen er død – nå står Vink-jentene på festi­val­me­nyen

Sangboka

Skal Lars Lillo-Stenberg trekke fram én norsk låt fra dette århundret, blir det «Skole­veis­vise» av No. 4.

Bøker

Hvorfor er det å si «jeg er funksjons­hemmet» så farlig? spør forsker Anna Kvam