Kunst

Vil ha Serra tilbake

En sentral skulptur av Richard Serra (1938–2024) står på Nasjonalmuseets lager. Kunstkritiker frykter at verket aldri blir vist.

Savnet skulptur: Lenge sto Richard Serras «Shaft» (1988) utstilt utenfor Museet for samtidskunst i Oslo. Men på det nye Nasjonal­museet glimrer den med sitt fravær. Foto: Morten Thorkildsen/NasjonalmuseetSavnet skulptur: Lenge sto Richard Serras «Shaft» (1988) utstilt utenfor Museet for samtidskunst i Oslo. Men på det nye Nasjonal­museet glimrer den med sitt fravær. Foto: Morten Thorkildsen/Nasjonalmuseet

I påska døde Richard Serra (1938-2024), en av verdens mest kjente skulptører. Amerikaneren var særlig kjent for sine ruvende, minimalistiske konstruksjoner av stål.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Kunst

Kunst

Munch på tegne­lof­tet

Ved hjelp av kunstig intelligens har Munchmuseet laget dataspill av tegningene til Edvard Munch. Har det noe for seg, eller er det en gimmick?

Anmeldelse

I dyrenes rike

Lillebet Foss’ kunst og liv var begge alt annet enn gjennomsnittlige.

Kunst

Atmosfæren på 1030 hekto­pas­cal

Ludvig Eikaas og Harald Lyche er visst ikke så ulike likevel.