Miljø

Ber oljegigantene rydde opp etter seg

Etter tiår med miljøødeleggelser selger Shell, Equinor og andre internasjonale oljeselskaper seg nå ut av Nigerdeltaet. Hvem skal rydde opp etter dem?

UROLIG: Isaac Osuoka står i spissen for en kampanje som krever at oljeselskapene rydder opp etter seg i Nigeria. Foto: Tom Henning BratlieUROLIG: Isaac Osuoka står i spissen for en kampanje som krever at oljeselskapene rydder opp etter seg i Nigeria. Foto: Tom Henning Bratlie

En gang huset Bayelsa en av de største mangroveskogene i verden, med eviggrønne trær og rikt naturmangfold. I dag er delstaten i Nigerdeltaet i Nigeria et av verdens mest forurensede steder.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Innenriks

Skole

Mer lek i første­klas­se ble en suksess

Datasentre

Norge får kraft­un­der­skudd allerede i 2030, ifølge ny rapport.

Arktis

Varmere vann og nye arter fra sør presser de arktiske artene. Den nesten usynlige ishavsåta er viktigst, og allerede ser forskerne endringer.