Miljø

Ber oljegigantene rydde opp etter seg

Etter tiår med miljøødeleggelser selger Shell, Equinor og andre internasjonale oljeselskaper seg nå ut av Nigerdeltaet. Hvem skal rydde opp etter dem?

UROLIG: Isaac Osuoka står i spissen for en kampanje som krever at oljeselskapene rydder opp etter seg i Nigeria. Foto: Tom Henning BratlieUROLIG: Isaac Osuoka står i spissen for en kampanje som krever at oljeselskapene rydder opp etter seg i Nigeria. Foto: Tom Henning Bratlie

En gang huset Bayelsa en av de største mangroveskogene i verden, med eviggrønne trær og rikt naturmangfold. I dag er delstaten i Nigerdeltaet i Nigeria et av verdens mest forurensede steder.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Innenriks

Bolig

Fra 1. juli dobles husleia for omsorgs­bo­ligen til Kåre Lindeland, selv om han for et halvt år siden ble lovt at økningen skulle skje gradvis og over lengre tid.

Høyre

Den nyvalgte Høyre­le­deren Ine Eriksen Søreide sier partiet vil diskutere om klima­po­litikk må vike for å løfte forsvars­sek­toren.

Reportasje

Trygde­skan­dalen reiv Paul Martinez’ familie i to. Han vil at staten skal gjøre opp for seg, men blir nektet opp­reis­ning.