Miljø

Ber oljegigantene rydde opp etter seg

Etter tiår med miljøødeleggelser selger Shell, Equinor og andre internasjonale oljeselskaper seg nå ut av Nigerdeltaet. Hvem skal rydde opp etter dem?

UROLIG: Isaac Osuoka står i spissen for en kampanje som krever at oljeselskapene rydder opp etter seg i Nigeria. Foto: Tom Henning BratlieUROLIG: Isaac Osuoka står i spissen for en kampanje som krever at oljeselskapene rydder opp etter seg i Nigeria. Foto: Tom Henning Bratlie

En gang huset Bayelsa en av de største mangroveskogene i verden, med eviggrønne trær og rikt naturmangfold. I dag er delstaten i Nigerdeltaet i Nigeria et av verdens mest forurensede steder.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Innenriks

Trygdeskandalen

Trygde­skan­dalen herjet med livet til ekteparet i en årrekke. De er skuffet over behand­lingen av ofrene i ettertid.

Kunstig intelligens

Nicolai Tangen mener kunstig intel­ligens er en «ufattelig revo­lu­sjon». Kan revo­lu­sjonen ende med å spise spare­pen­gene våre?

Lobbyisme

I 2018 vedtok poli­ti­kerne i Trondheim å innføre et lobby­re­gister. Åtte år seinere er det fortsatt ikke på plass.