Skole

Ønsker barnevern i skolene

Svaret er ikke å ta voldelige elever ut av skolen, men å få barnevernet inn, mener Usman Mushtaq (Ap).

HJELP: Lege og Oslo-politiker Usman Mushtaq (Ap) vil hente «sosialagenter» fra barnevernet inn i skolen. Foto: Adrian Øhrn JohansenHJELP: Lege og Oslo-politiker Usman Mushtaq (Ap) vil hente «sosialagenter» fra barnevernet inn i skolen. Foto: Adrian Øhrn Johansen

76 prosent av norske skoler får refs fra Arbeidstilsynet for manglende rutiner for vold og trusler om vold mot lærere og andre ansatte. Dette viser en gjennomgang gjort av Klassekampen av tilsyn i fjor og så langt i år.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Innenriks

Økonomi

Sjeføkonom i Eika-gruppen Jan Ludvig An­dre­assen frykter at krise i bygge­bran­sjen, oljepris­kollaps og en KI-boble som sprekker, kan få store konse­kvenser for norsk økonomi.

Kartlegging

Via nye flyfoto finner Kartverket store mengder kjørespor i norsk natur, samt stier, hytter og mye annet som til nå ikke er kartlagt.

Natur

Økt press på reindrifta øker mengden rein­gjer­der. De som bygger rein­gjer­der, må ta hensyn til fuglenes måte å fly på, sier pensjonist og forsker Kjetil Bevanger.