Gazakrigen

FN krever våpenhvile i Gaza

FNs sikkerhetsråd vedtok i går å kreve «umiddelbar våpenhvile» i Gaza. USA stemte avholdende.

MANGE SKADDE: En såret palestinsk gutt får hjelp på et sykehus i Rafah, sør på Gazastripa søndag. Israel har beleiret to sykehus i Khan Yunis og et i Gaza by, og truer fortsatt med en offensiv mot Rafah. Foto: Hatem Ali, AP/NTBMANGE SKADDE: En såret palestinsk gutt får hjelp på et sykehus i Rafah, sør på Gazastripa søndag. Israel har beleiret to sykehus i Khan Yunis og et i Gaza by, og truer fortsatt med en offensiv mot Rafah. Foto: Hatem Ali, AP/NTB

Like før Klassekampen gikk i trykken i går stemte FNs sikkerhetsråd over nok et resolusjonsforslag om krigen i Gaza. For første gang siden krigen startet klarte rådet å få et gyldig vedtak. 14 av medlemmene stemte for. USA stemte avholdende.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Utenriks

Reportasje

Talibanske kvinner tenker på selvmord hver dag

Iran

Kurdiske styrker forbereder seg på å gå inn i Iran. Det vil ende kata­stro­falt, mener Kurdistan-­ekspert Michael Gunter.

Usa

Donald Trump utvider allerede horisonten for krigen i Iran. Han vil neppe hegnes inn av Kongressen, sier statsviter Stephen Walt.