Akademia

Forsvarer teoriens inntog

Regjeringen mener profesjonsfagene er blitt for akademiske. Universitets­rektorer er uenige.

TEORI OG PRAKSIS: Regjeringen mener lærerutdanningen og sykepleierstudiene er blitt for akademisert. Illustrasjonsfoto: Gorm Kallestad, NTBTEORI OG PRAKSIS: Regjeringen mener lærerutdanningen og sykepleierstudiene er blitt for akademisert. Illustrasjonsfoto: Gorm Kallestad, NTB

– Jeg er ikke med på at profesjonsfagene er blitt for akademiske, sier Pia Cecilie Bing-Jonsson, rektor ved Universitetet i Sør-Øst Norge.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Kultur

Ved veis ende

Roy Jacobsen er død, 70 år gammel. Han var en mesterlig skildrer av sosial­de­mo­kra­tiet – men også mye mer, ifølge John Erik Riley.

Film

Karl Ove Knausgård og Joachim Trier går i dybden om traumer, til­knyt­ning og for­skjel­len mellom filmer og romaner

Kulturuka

Internett-aktivismen tar også nettets form når den treffer gatene: Den er lederløs, spontan, uregjerlig.