Akademia

Forsvarer teoriens inntog

Regjeringen mener profesjonsfagene er blitt for akademiske. Universitets­rektorer er uenige.

TEORI OG PRAKSIS: Regjeringen mener lærerutdanningen og sykepleierstudiene er blitt for akademisert. Illustrasjonsfoto: Gorm Kallestad, NTBTEORI OG PRAKSIS: Regjeringen mener lærerutdanningen og sykepleierstudiene er blitt for akademisert. Illustrasjonsfoto: Gorm Kallestad, NTB

– Jeg er ikke med på at profesjonsfagene er blitt for akademiske, sier Pia Cecilie Bing-Jonsson, rektor ved Universitetet i Sør-Øst Norge.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Kultur

Museum

Direktør Tone Hansen skal kutte 20 årsverk ved Munch­mu­seet. Hun burde forsøkt andre løsninger, mener de ansatte.

Kulturtirsdag

Tegne­se­rie­helten som trekker raskere enn sin egen skygge, vender tilbake. I 2026 er Lucky Luke omgitt av tyske ølbryggere, arbei­der­opprør og Karl Marx-plakater.

Bøker

Den algeriske forfat­teren Kamel Daoud risikerer tre år i fengsel i hjemlandet. Dommen skal statuere et eksempel, mener professor.