Kunst

Størst av alt er stingene

Med nål og tråd forteller den uforlignelige Britta Marakatt-Labba samenes historie. «Sylkvasse sting» rommer sorg, kjærlighet og fandenivoldsk hevnlyst.

Hevnaksjon: Britta Marakatt-Labbas skildringer av naturtap og maktmisbruk er preget av sorg, men også hevnlyst. Som i «Girdi noaiddit»/«Flygende sjamaner». Foto: Andreas Harvik, NasjonalmuseetHevnaksjon: Britta Marakatt-Labbas skildringer av naturtap og maktmisbruk er preget av sorg, men også hevnlyst. Som i «Girdi noaiddit»/«Flygende sjamaner». Foto: Andreas Harvik, Nasjonalmuseet

Britta Marakatt-Labba: Sylkvasse sting

Nasjonal­museet, Oslo

Står til 25. august

Det er nesten så man må gni seg i øynene foran Britta Marakatt-Labbas vesle broderi «Befridd» (1985). I et snødekt landskap sitter en mann på huk, med skiene henslengt ved siden av seg.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Kunst

Kunst

Jeg vil si deg noe

Anawana Halobas tidstypiske lyd- og bildeinstallasjoner ber om mer enn de gir.

Kunst

Lys og mørke

Mørke er den eneste stabile konstanten.

Kunst

Slik ble et tekstil­verk fra 1974 sentrum for årets krasseste kultur­debatt