Kunst

Størst av alt er stingene

Med nål og tråd forteller den uforlignelige Britta Marakatt-Labba samenes historie. «Sylkvasse sting» rommer sorg, kjærlighet og fandenivoldsk hevnlyst.

Hevnaksjon: Britta Marakatt-Labbas skildringer av naturtap og maktmisbruk er preget av sorg, men også hevnlyst. Som i «Girdi noaiddit»/«Flygende sjamaner». Foto: Andreas Harvik, NasjonalmuseetHevnaksjon: Britta Marakatt-Labbas skildringer av naturtap og maktmisbruk er preget av sorg, men også hevnlyst. Som i «Girdi noaiddit»/«Flygende sjamaner». Foto: Andreas Harvik, Nasjonalmuseet

Britta Marakatt-Labba: Sylkvasse sting

Nasjonal­museet, Oslo

Står til 25. august

Det er nesten så man må gni seg i øynene foran Britta Marakatt-Labbas vesle broderi «Befridd» (1985). I et snødekt landskap sitter en mann på huk, med skiene henslengt ved siden av seg.

Les hele Klassekampen på nett

Få nyhetene som setter dagsorden, analysene som betyr noe og stemmene som teller. Abonner i dag.

Bli abonnent

Allerede abonnent?

Kunst

Kunst

Skogen

Ine Harrangs (1960–2024) mystiske, forunderlige skog gir deg følelsen av å være barn igjen.

Kunst

Mellom havet og muren

Hvordan ser havet ut når det betyr fangenskap?

Kunst

Kunst­di­rektør Adam Budak mistet jobben etter å ha uttrykt soli­da­ritet med Palestina.