Haiti

FN slår alarm om et Haiti i brann

Kriminelle gjenger har tatt over Haiti og krever at statsministeren går av. FN står rådvilt tilbake.

Flammer: Demonstranter i Haitis hovedstad Port-au-Prince krever at statsminister Ariel Henry trekker seg. Han skulle egentlig ha gått av 7. februar. Flammer: Demonstranter i Haitis hovedstad Port-au-Prince krever at statsminister Ariel Henry trekker seg. Han skulle egentlig ha gått av 7. februar.

«Dechoukaj» innebærer å tre et bildekk fylt med bensin nedover hodet på et menneske og tenne på. Det er en velbrukt metode for de kriminelle gjengene på Haiti, for å bli kvitt en rival eller lynsje en politisk motstander. Dechoukaj er landsbygd-kreolsk og betyr egentlig «å rykke et tre opp med rota».

Les hele Klassekampen på nett

Få nyhetene som setter dagsorden, analysene som betyr noe og stemmene som teller. Abonner i dag.

Bli abonnent

Allerede abonnent?

Utenriks

Russland

Putin vil komme med nye krav før en våpenhvile, tror analy­ti­kere.

Reportasje

Demo­krati­ak­ti­vister i Taiwan er i krisemodus etter Donald Trumps angrep på USAID. Men kan den nye virke­lig­heten også by på muligheter?

Tyskland

Påtrop­pende kansler Friedrich Merz har dårlig tid på å overbevise De Grønne om sin milli­ard­satsing på opp­rust­ning og infra­struktur.