Ved veis ende

En evig vaktbikkje

Erling Folkvord (1949–2024) slo gjennom som korrupsjonsjeger og vaktbikkje i oslopolitikken. Til det siste jobbet han for solidaritet med kurderne.

Fra Levanger til Oslo: Erling Folkvord fotografert hjemme på Ensjø i Oslo i 2021. I går døde han 74 år gammel. Foto: Hanne Marie Lenth SolbøFra Levanger til Oslo: Erling Folkvord fotografert hjemme på Ensjø i Oslo i 2021. I går døde han 74 år gammel. Foto: Hanne Marie Lenth Solbø

Erling Folkvord – tidligere bystyrepolitiker for Rødt-forløperen Rød Valgallianse og RVs eneste stortingsrepresentant gjennom tidene – døde i går. Han var på reise i Stockholm i forbindelse med et bokprosjekt om Kurdistan og Palestina.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Innenriks

Klima

I dag starter det avgjørende slaget om tre oljefelt i Nordsjøen. To av dem er i drift.

Reportasje

Kristelig Folkeparti var for sosia­listisk for Odd Gunnar Tveit. I Birkenes velger kristen­folket Fremskritts­par­tiet.

Mens elevar, foreldre og rektor var fornøgde, likte ikkje lærarane heildags­skule. Etter to og eit halvt år gjekk Haugesund kommune tilbake til SFO.